eReport.sk
Edita Gruberová
Edita Gruberová. Foto: tasr/ap

Smutná správa z Zürichu: Zomrela slovenská sopranistka Edita Gruberová!

Vo veku 74 rokov zomrela v pondelok v Zürichu slovenská operná speváčka Edita Gruberová. Prostredníctvom umeleckej agentúry Hilbert Artists Management to oznámila jej rodina, uviedla na svojej webstránke rakúska verejnoprávna stanica ORF.

Edita Gruberová sa narodila 23. decembra 1946 v Bratislave. V rokoch 1961-1968 študovala na bratislavskom konzervatóriu a neskôr na Vysokej škole múzických umení. Vo Viedenskej štátnej opere podľa ORF debutovala v roku 1970 v Mozartovej Čarovnej flaute ako Kráľovná noci.

Prvý medzinárodný úspech dosiahla v roku 1976

O štyri roky neskôr účinkovala v tejto úlohe po prvý raz na javisku bavorskej Štátnej opery. Jej prvým medzinárodným úspechom v roku 1976 bola úloha Zerbinetty v opere Richarda Straussa Ariadna na Naxe. 

Účinkovala tiež v slávnej milánskej La Scale

Sopranistka Gruberová počas svojej viac než polstoročie trvajúcej kariéry vystupovala na operných scénach v mnohých krajinách vrátane Rakúska a Nemecka, účinkovala tiež v slávnej milánskej La Scale, Royal Opera House v Londýne, newyorskej Metropolitnej opere či v parížskej opere. Svoju spevácku kariéru ukončila v roku 2019.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Smutná správa z Zürichu: Zomrela slovenská sopranistka Edita Gruberová!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport