eReport.sk
Maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky a slovinský minister obrany Marjan Šarec. Zdroj: tasr

Slovinsko: Oceňujeme príklad stratégie maďarského zbrojného priemyslu

Bezpečnosť západného Balkánu je dôležitá. Stratégiu maďarského obranného priemyslu, ktorú predstavil maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky, označil v piatok v Budapešti slovinský minister obrany Marjan Šarec za mimoriadne dobrú. Dodal, že aj jeho krajina pripravuje novú stratégiu obrany a zvyšuje obranné výdavky, informuje spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na agentúru MTI.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Orbánov veľavravný odkaz
  2. Petr Pavel počas tlačovej konferencie.
  3. Pressman vracia úder Szijjártóovi

Bezpečnosť západného Balkánu je dôležitá

Ministri sa zhodli v tom, že bezpečnosť západného Balkánu má mimoriadny význam a že jeho stabilita je potrebná pre európsku bezpečnosť.

„Na misiách sa zúčastňujú slovinskí aj maďarskí vojaci, Maďarsko je jedným z najväčších účastníkov misie KFOR v Kosove a má zastúpenie aj v misii EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine,“ zdôraznil maďarský minister.

Odsúdenie ruskej agresie

Obaja šéfovia rezortov obrany odsúdili ruskú agresiu voči Ukrajine, vyjadrili sa za územnú celistvosť a nezávislosť Ukrajiny v rámci medzinárodne uznávaných pravidiel a konštatovali, že Ukrajina má právo na sebaobranu.

NATO

„Maďarsko i Slovinsko sú zaviazanými a rešpektovanými členmi NATO a robia všetko pre to, aby splnili záväzky aliancie úmerne svojim schopnostiam, dokonca aj nad tento rámec,“ povedal Szalay-Bobrovniczky, ktorý informoval svojho kolegu o procese rozvoja maďarských ozbrojených síl. Poznamenal, že tento rok Maďarsko vyčlení na rozvoj obrany dve percentá z HDP.

Spoločné cvičenia

Šarec oznámil, že dôraz vzájomnej slovinsko-maďarskej spolupráce bude aj naďalej na výcviku dispečerov letovej prevádzky, pilotov, ale aj na vojenských cvičeniach.

„Vlani sme posilnili spoluprácu v špeciálnych operáciách a pokračujeme v posilňovaní spolupráce vo vojenskej logistike,“ dodal.

V súvislosti s vojnou na Ukrajine slovinský minister povedal, že jeho krajina poskytuje Ukrajine humanitárnu a materiálnu pomoc.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovinsko: Oceňujeme príklad stratégie maďarského zbrojného priemyslu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti