eReport.sk
Petr Pavel počas tlačovej konferencie.
Petr Pavel počas tlačovej konferencie. Foto: tasr/ap

Pavel o maďarskom premiérovi: Ten obrat, ktorý Orbán urobil, je dá sa povedať o takmer 180 stupňov

Pavel o maďarskom premiérovi vyhlásil, že sa veľmi zmenil. Pripomenul, že keď Orbán v politike začínal, bol „veľmi progresívny mladý liberál“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bývalý náčelník generálneho štábu a novozvolený prezident ČR Petr Pavel.
  2. Generál sa nezaprie?
  3. Na kombosnímke zľava Zuzana Čaputová a Maroš Žilinka.
  4. Hlas rozumu a rešpektu

Nikdy som nemal negatívny postoj k Maďarsku ako ku krajine. Do Maďarska som jazdil rád, mám tam mnoho priateľov a budem rovnako rád, ak naše vzťahy budú harmonické. Tam, kde cítim problém, je niektorá názorová orientácia Viktora Orbána a jeho prístup. V rozhovore pre TASR to uviedol novozvolený prezident ČR Petr Pavel, informuje spravodajkyňa TASR.

„Bavíme sa tu predovšetkým o podpore Ukrajiny“

„Viktor Orbán sa bez pochýb veľmi zmenil, pretože v čase, keď v politike začínal ako veľmi progresívny mladý liberál by rozhodne nikto ani na chvíľu nezapochyboval o tom, že je to správna cesta. Ale ten obrat, ktorý od tej chvíle Viktor Orbán urobil, je dá sa povedať o takmer 180 stupňov,“ konštatoval Pavel, pričom dodal, že v dnešnej dobe celkom objektívne niektoré názory maďarského vedenia nekorešpondujú s názormi ostatných štátov Vyšehradskej štvorky (V4). „Bavíme sa tu predovšetkým o podpore Ukrajiny a o vzťahu k Rusku, čo sú dosť zásadné veci,“ poukázal.

Je za zblíženie pozícií Maďarska a Česka

Uvítal by, ak by v rámci vzájomných rokovaní strany boli úplne otvorené, mali by zdôrazňovať spoločný záujem a tam, kde sa názory líšia, tak sa pokúsiť aspoň o priblíženie stanovísk. Zároveň zdôraznil, že jeho postoj k Maďarsku rozhodne nie je nepriateľský ani odsudzujúci. Napriek rozdielnosti postojov novozvoleného prezidenta ČR a súčasného maďarského vedenia to podľa Pavla neznamená, že sa na seba krajiny musia pozerať skrz prsty. „Naopak by sme sa mali snažiť o to, aby sa tie naše pozície zblížili,“ uviedol víťaz českých prezidentských volieb.

„Už dnes mnohokrát rokujeme vo formáte V4+2“

Nad V4 ako organizáciou by nechcel lámať palicu, pretože jej vznik, motivácia a základy, na ktorých stojí, sú podľa neho relevantné aj dnes. Upozorňuje však na to, že v prípade rozdielnych postojov v podstatných otázkach ako je vzťah napríklad k Rusku či k podpore demokracie, spolupráca nebude úplne hladká.

„Mali by sme pracovať na tom, aby sa tie stanoviská, ak je to možné, znovu priblížili, pretože potom ako zoskupenie nebudeme mať príliš veľkú relevanciu. Možno by stálo aj za to, aby sme sa pozreli, do akej miery by sa V4 dala adaptovať na flexibilnejší formát s pridružením napríklad niektorých ďalších krajín. Už dnes mnohokrát rokujeme vo formáte V4+2, takže môžeme uvažovať aj o ďalších formátoch, ktoré by zahrnuli viac krajín zo strednej a východnej Európy k formovaniu spoločných stanovísk,“ uzavrel Pavel.

Tvrdé slová Orbána na adresu Kyjeva

Orbán koncom januára pred novinármi šokoval tvrdými vyhláseniami na adresu Ukrajiny. Český web irozhlas.cz uviedol, že maďarský ministerský predseda sa počas stretnutia so zástupcami médií vyhlásil, že neverí vo víťazstvo Kyjeva. A naopak, domnieva sa, že Ukrajina sa postupne premení na „neriaditeľnú trosku“, čo je podľa neho cieľ Ruska. Aby Západ nemohol hovoriť o Ukrajine ako o „cennej odmene“. A Rusom sa podľa Orbána už podarilo premeniť Ukrajinu na „krajinu nikoho“, čiže je na tom rovnako ako Afganistan. Orbán obviňuje Západ z rozpútania novej studenej vojny, zatiaľ čo Maďarsko si praje zostať mimo akejkoľvek vojny a udržiavať dobré vzťahy aj so súpermi Západu, pripomenul český server.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pavel o maďarskom premiérovi: Ten obrat, ktorý Orbán urobil, je dá sa povedať o takmer 180 stupňov

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti