eReport.sk
Slovensko zasiahla smutná správa
Marína Kráľovičová na snímke z decembra 2009. Plná vitality a životných plánov, neutíchajúceho optimizmu a entuziazmu, obdivuhodnej noblesy, ale aj neuveriteľnej pracovitosti. Foto: tasr

VIDEO Slovensko zasiahla smutná správa: Zomrela legendárna herečka Marína Kráľovičová

Slovensko zasiahla smutná správa, svet slovenského filmu je v slzách. Vo veku 95 rokov zomrela legendárna herečka, umelkyňa a nezabudnuteľná filmová osobnosť Marína Kráľovičová. Ako uvádza portál Plus7dni, herečkino posledné miesto vydýchu bolo seniorské centrum.

Marína Kráľovičová sa v spomienkach obhliada za svojim životom

Zdroj: youtube/google

Hereckú kariéru začala ako osemnásťročná v Komornom divadle v Martine.

Oceňovaná herecká osobnosť

Mária Kráľovičová bola legendárnou postavou slovenského filmu i šoubiznisu. Patrila medzi herečky, ktoré svojou tvorbou formovali slovenský filmový priemysel. Hovoria za to i mnohé ocenenia, ktoré počas svojho života získala.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. jelinkova kriticki sudcovia trestani
  2. radačovský lučanský sa nezabil
  3. Daniela Hantuchová
  4. Prezidentka SR Zuzana Čaputová

V roku 2014 získala Cenu predsedu Národnej rady Slovenskej republiky za rozvoj kultúry a za výnimočný prínos v oblasti dramatického umenia.

Reprezentovala najväčší počet zásadných postáv

Mária Kráľovičová má na konte stovky divadelných, filmových, televíznych a rozhlasových kreácií. Bola herečkou širokej žánrovej rôznorodosti s najväčším počtom zásadných postáv domáceho a svetového repertoáru. V Slovenskom národnom divadle (SND) účinkovala rekordných 74 rokov. Členkou Činohry SND sa stala 1. januára 1948 a svoje pôsobenie na našej prvej scéne ukončila tohto roku v januári. „A stala sa prvou emeritnou členkou,“ spomína SND na zosnulú umelkyňu.

Zdroj: fb/sndcinohra

Prvá televízna herečka aj prvá recitátorka

SND pripomenulo, že je popri Hane Meličkovej a Oľge Borodáčovej jednou z troch nositeliek titulu národná umelkyňa, ktoré od čias prezidenta Beneša za obdobie 44 rokov vrcholní predstavitelia Československa udelili slovenským herečkám.

FOTO Marína Kráľovičová na archívnych fotografiách

GALÉRIA – Foto: tasr

Stala sa prvou slovenskou televíznou herečkou a prvou recitátorkou, ktorá slovenskú poéziu prezentovala v recitáloch na troch kontinentoch.

Patrila medzi osobnosti, ktoré odmietli dohodu s USA

Herečka sa tento rok vo februári podpísala aj pod otvorený list 44 osobností, ktorý bol adresovaný poslancom NR SR. Išlo o výzvu osobností spoločenského, vedeckého a kultúrneho života na Slovensku, v ktorej žiadali politikov, aby odmietli schválenie „nevýhodnej a riskantnej“ vojenskej dohody s USA (DCA). 

V otvorenom liste zdôraznili, že Slovensko má na rozdiel od mnohých iných štátov NATO veľmi zlú historickú skúsenosť s pobytom cudzích vojsk na našom území, a preto je na túto otázku oprávnene citlivé.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Slovensko zasiahla smutná správa: Zomrela legendárna herečka Marína Kráľovičová

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti