eReport.sk
Štátny tajomník Marek Eštok
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Marek Eštok. Zdroj: FB / Marek Eštok

Slovensko víta dosiahnutý pokrok Čiernej Hory: Sme súčasťou neformálnej skupiny – Priatelia západného Balkánu


Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok dnes prijal delegáciu Výboru pre európske záležitosti Parlamentu Čiernej Hory vedenú jej predsedom Ivanom Vukovičom. Partneri potvrdili záujem pokračovať vo vzájomnej spolupráci a vyzdvihli dosiahnutý pokrok Čiernej Hory v jej prístupovom procese do Európskej Únie.

Slovensko dlhodobo podporuje eurointegračné ambície štátov západného Balkánu. Štátny tajomník M. Eštok považuje ich začlenenie do spoločenstva európskych krajín za príležitosť ako posilniť nielen politickú, ale tiež ekonomickú stabilitu v celom regióne. „Čiernu Horu vnímam spomedzi štátov západného Balkánu ako lídra prístupového procesu do EÚ a zároveň ako pozitívny príklad pre ostatné krajiny. Sme pripravení aj naďalej pomáhať a poskytovať naše skúsenosti v jej reformných snahách,“ uviedol M. Eštok a dodal, že široká, až 80-percentná podpora vstupu do Európskej únie zo strany obyvateľov Čiernej Hory je už dnes zárukou pri napĺňaní ambiciózneho plánu tohto štátu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister nemá dobré správy
  2. R. Takáč, Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

Slovensko je súčasťou neformálnej skupiny

Čierna Hora plánuje podľa slov predsedu I. Vukoviča v roku 2024 výrazne pokročiť v prístupovom procese v podobe napĺňania jednotlivých kritérií a reforiem. Štátny tajomník rezortu slovenskej diplomacie na stretnutí vyjadril presvedčenie, že tejto výzvy sa krajina úspešne ujme. „Slovensko je súčasťou neformálnej skupiny – Priatelia západného Balkánu, ktorá sa dôrazne zasadzuje za urýchlenie prístupového procesu štátov v tomto regióne. Aj týmto spôsobom chceme podporiť integračné snahy západobalkánskych krajín,“ doplnil M. Eštok.

Stretnutiu na rezorte diplomacie predchádzali rokovania delegácie Výboru pre európske záležitosti Parlamentu Čiernej Hory s partnerským Výborom pre európske záležitosti Národnej rady Slovenskej republiky. Štátny tajomník M. Eštok ocenil slovensko-čiernohorskú spoluprácu na parlamentnej úrovni a vyjadril presvedčenie o obnovení politického dialógu rovnako na úrovni štátnych tajomníkov ministerstiev zahraničných vecí oboch štátov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko víta dosiahnutý pokrok Čiernej Hory: Sme súčasťou neformálnej skupiny – Priatelia západného Balkánu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: