eReport.sk
Slovensko podporuje Ukrajinu
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš. Foto:tasr

Bíreš: Budeme tlačiť na Úniu, aby pomohla Ukrajine zlepšiť ich poľnohospodárstvo!


Slovensko podporuje koridory solidarity, ktorými sa dostávajú poľnohospodárske produkty z Ukrajiny na svetové trhy. Zhodli sa na tom minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš, minister dopravy SR Pavol Lančarič, predseda výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta a poradkyňa predsedu vlády pre záležitosti EÚ Ľubica Karvašová. Na online stretnutí s ministrom pre agrárnu politiku a potravinárstvo Ukrajiny Mykolom Solskyiim a veľvyslancom Ukrajiny v SR Myroslavom Kastranom.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Erdogan: Hlavným vinníkom "masakry" v pásme Gazy je Západ, Izrael je len pešiak
  2. Japonský premiér Fumio Kišida.
  3. Vyštudovaná bábkoherečka objasňuje právo
  4. Odkiaľ na to vzala?

Situácia je závažná

„Vnímame, že kríza spôsobená ruskou inváziou zasiahla celý poľnohospodársky sektor v EÚ. A spolu s Európskou komisiou budeme aj naďalej hľadať spoločné riešenia.

Ktoré prispejú k zlepšeniu aktuálnej závažnej situácie na Ukrajine. Postoj Ruska, ktoré bráni dodávkam poľnokomodít na svetové trhy, považujem za neakceptovateľný,“ skonštatoval Bíreš.

Aj u nás, ale to až tak nevadí..

Šéf rezortu pôdohospodárstva zdôraznil, že z pohľadu Slovenska je nevyhnutné zaoberať sa aj sekundárnymi dôsledkami importov z Ukrajiny.

Z dôvodu preplnených skladových kapacít u stálych odberateľov obilnín, ako aj ďalším výpadkom tržieb a rastúcim objemom importu cukru, medu a vajec.

Ktoré tiež negatívne ovplyvňujú európske trhy, predovšetkým však štáty v pohraničí s Ukrajinou.

Slovensko podporuje Ukrajinu

Politici sa zhodli na tom, že tranzit cez územie Slovenska sa uskutočňuje bez zásadnejších problémov.

Pokiaľ ide o možnosti zlepšenia tranzitu produktov z Ukrajiny, je podľa nich potrebné vyvíjať aj naďalej tlak na Európsku komisiu, aby sa zvýšila efektivita koridorov solidarity.

Naše rezorty pôdohospodárstva a dopravy sa dohodli na vypracovaní spoločného materiálu na posilnenie a zrýchlenie tranzitov týchto komodít z Ukrajiny cez naše územie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bíreš: Budeme tlačiť na Úniu, aby pomohla Ukrajine zlepšiť ich poľnohospodárstvo!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne