eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Slovensko čelí vážnym výzvam: Prechod na nový rastový model by mal zahŕňať trojitú transformáciu

Kolektív odborníkov pod vedením bývalej ministerky financií Brigity Schmögnerovej poukazuje na potrebu zavádzania ľavicových reforiem. Nová publikácia Spravodlivé, inovatívne a trvalo udržateľné Slovensko predstavuje 307 návrhov opatrení pre budúcu vládu. Dokument zastrešuje občianske združenie Proforum v spolupráci so zastúpením politickej nadácie Friedrich-Ebert-Stiftung v Slovenskej republike.

,,Slovensko čelí vážnym výzvam – rastu počtu ľudí žijúcich v chudobe a v sociálnom vylúčení, pokračujúcemu exodu mladých a perspektívnych ľudí do zahraničia, strate konkurencieschopnosti a spomaleniu konvergencie Slovenska za priemerom EÚ, konsolidácii verejných financií a stále podceňovaným klimatickým zmenám. Na tieto a iné otázky sme sa pokúsili načrtnúť ľavicové riešenia,“ skonštatovala Schmögnerová.

Opatrenia sa týkajú:

Opatrenia sa týkajú verejných financií a ich konsolidácie, nového daňovo-odvodového mixu, sociálnej a rodinnej politiky či integrácie rómskej populácie. Autori sa venovali tiež zdravotníctvu, vzdelávaniu, regionálnemu a lokálnemu rozvoju aj decentralizácii verejnej správy. Predstavili tiež riešenia v rámci podnikateľského sektora a digitálnej transformácie, zlepšenia využitia fondov Európskej únie či boja s klimatickými zmenami. Publikácia sa zaoberá tiež ekonomickým riadením eurozóny, kultúrnou politikou aj otázkami právneho štátu, ľudských práv a boja proti korupcii.
Dôvodom zaostávania krajiny je podľa autorov zotrvávanie na starom rastovom modeli z 90. rokov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin
  2. Americký prezident Joe Biden

Prechod na nový rastový model

Poukázali na to, že je založený na výlučnej závislosti od zahraničných investícií, na nízkom stupni inovačného rozvoja, na nízkych mzdách a daňovom a sociálnom dumpingu aj málo diverzifikovanej štruktúre výroby. ,,Prechod na nový rastový model by mal zahŕňať trojitú transformáciu – sociálnu transformáciu, zelenú transformáciu, ktorej súčasťou bude aj energetická transformácia a adaptácia na klimatické zmeny, a digitálnu transformáciu vrátane prechodu na inovatívny priemysel,“ dodali.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko čelí vážnym výzvam: Prechod na nový rastový model by mal zahŕňať trojitú transformáciu

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre