eReport.sk
škola
Ilustračné foto: tasr

Slovenské školstvo: V každej desiatej škole riešia problémy so šikanou na mesačnej báze


Slovenské školstvo: S problémom šikanovania sa stretla už väčšina slovenských škôl. V školskom roku 2019/2020 sa šikana vyskytla na viac ako 86 percentách škôl, v porovnaní s prieskumným šetrením v roku 2016 sa frekvencia prípadov zvýšila. Pre TASR to uviedla zástupkyňa riaditeľky Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) Alena Kopányiová.

Slovenské školstvo: „Iba viac ako desatina koordinátorov prevencie potvrdila, že tomuto problému v škole nečelili,“ uviedla Kopányiová. Šikanovanie sa častejšie vyskytovalo na základných školách (ZŠ) ako stredných školách (SŠ). V prípade SŠ išlo skôr o gymnáziá ako odborné školy. Miera šikanovania bola nižšia v mestách s vyšším počtom obyvateľov. V rámci krajov bola šikana menej rozšírená v Košickom, Banskobystrickom a Trnavskom kraji.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Špinavá hra
  2. Mikuláš Dzurinda
  3. Hlas s drsným odkazom Včanovi

Šikana je „bežná“

„Z hľadiska frekvencie výskytu sa s prípadmi šikanovania školy najčastejšie stretávajú raz alebo dvakrát za rok, v tretine škôl ju riešia polročne. A v každej desiatej škole každý mesiac,“ skonštatovala Kopányiová. Ako dodala, na SŠ sa šikanovanie objavovalo raz alebo dvakrát za rok, v prípade ZŠ bolo výrazne viac škôl, ktoré jej čelili polročne či mesačne.

Údaje VÚDPaP sú z prieskumu, ktorý mapoval aj výskyt šikanovania na Slovensku v roku 2018. Ukazujú, že 56 percent žiakov ZŠ a vyše 50 percent žiakov SŠ počulo, že na škole niekoho šikanovali. Svedkom šikanovania bolo takmer 43 percent žiakov ZŠ a viac ako 46 percent žiakov SŠ. Približne pätina žiakov ZŠ a SŠ uviedlo, že ich šikanovali. Takmer 11 percent žiakov ZŠ a viac ako 13 percent žiakov SŠ sa sami na šikanovaní podieľali.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovenské školstvo: V každej desiatej škole riešia problémy so šikanou na mesačnej báze

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: