eReport.sk
Zloženie a správanie ukrajinského obyvateľstva žijúceho v Poľsku sa od začiatku ruskej invázie zmenilo.
Na ilustračnej snímke ukrajinskí utečenci na vlakovej stanici. Foto: europe.mercycorps.org

PRIESKUM Na Slovensku je obrovská averzia voči ukrajinským utečencom! Môže za to aj vláda?


Spomedzi štvorice krajín Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko najviac prekáža prítomnosť ukrajinských utečencov práve Slovákom. Naša averzia voči Ukrajincom je oveľa vyššia ako v ostatných meraných krajinách. Príčin môže byť viacero. A je možné, že obrazu ukrajinských utečencov v očiach Slovákov škodí napríklad to, že vláda svoj proukrajinský charakter zdôrazňuje viac, ako ten proslovenský.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Heger má opozičných politikov v zuboch
  2. Stančík sa hlásil z Bruselu

Koniec koncov, bol to premiér Eduard Heger (OĽANO), kto v rámci rozpravy o vyslovení nedôvery jeho vláde zdôraznil len to, že jeho vláda je proeurópska a proukrajinská. Mnoho občanov sa v tom momente pýtalo, že prečo nezdôrazňuje aj naše – slovenské národné záujmy. Prieskum v vykonal inštitút Globsec.

Averzia voči Ukrajincom až 52 %

A nerozprávame sa o zanedbateľných číslach. Averziu voči ukrajinským utečencom na Slovensku prejavilo až 52 % opýtaných. Pre porovnanie – v Poľsku sa rozprávame o averzii na úrovni 11 %, v Maďarsku na úrovni 15 % a v Česku na úrovni 25 %. V žiadnej inej krajine V4 teda ich negatívne vnímanie nedosahuje ani zďaleka nadpolovičnú väčšinu, ako u nás.

Negatívne vnímanie utečencov z Ukrajiny (tmavý stĺpček) je v regióne najvyššia na Slovensku. – Foto: globsec.org

Jedným z problémov môže byť aj prehnaná pomoc, ktorú vláda občanov našej susednej krajiny poskytuje. Všetko sa to pri tom deje v strede hospodárskej a energetickej krízy, ktorú občania naplno pociťujú v svojich peňaženkách. Až 68 % Slovákov by si podľa prieskumu želalo zníženie všetkej pomoci poskytovanej Ukrajincom.

Zdroj: globsec.org

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Na Slovensku je obrovská averzia voči ukrajinským utečencom! Môže za to aj vláda?

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: