eReport.sk
Heger má opozičných politikov v zuboch
Premiér SR Eduard Heger (OĽANO). Foto: tasr

To čo ste preboha vypotil? Heger zažil MEGA náklad! Nielen od SaS. Mizík ho poslal do Kyjeva. Na fakľový pochod


Heger zažil MEGA náklad. Nielen od SaS! Keď strana SaS po lete odchádzala z koalície, sľubovala, že nikdy túto vládu nepovalí. Vyhlásil to premiér Eduard Heger (OĽANO) počas vystúpenia v pléne Národnej rady (NR) SR k návrhu na odvolanie jeho vlády, ktoré iniciovala SaS. Žiada ich, aby sa vrátili „z kratšej cesty späť“, pretože ich hlasy rozhodnú. Pripomenul rok 2011, keď vtedajšia opozícia čakala pád vlády a predčasné voľby. Ide podľa neho o zápas o demokraciu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Kollár bol vo Švajčiarsku.

„Keď ste odchádzali z našej vlády, hoci sme vás žiadali neodísť, odchádzali ste s tým, že budete konštruktívna opozícia, a taktiež ste povedali, že nikdy našu vládu nepovalíte. Preto ma veľmi prekvapilo, keď ste minulý týždeň nielenže povedali, že budete hlasovať za nejaký pád vlády, ale že ste ho iniciovali,“ prihovoril sa poslancom SaS Heger.

„Nechcem sa zmieriť s tým, že vláda má skončiť“

Pripomenul, že aj po ich odchode ostala koalícia verná častiam SaS z programového vyhlásenia vlády. Deklaruje, že žiadne dohody s opozíciou neexistujú. Dodal, že ich voliči držia tejto vláde palce. „Chcú, aby sme naďalej bok po boku spolu stavali Slovensko na nohy,“ povedal. „Nechcem sa zmieriť s tým, že vláda má skončiť preto, že demokratická strana sa spojila s tými, proti ktorým sme spolu bojovali,“ poznamenal premiér.

„Čakajú na to, či budú môcť umlčať spravodlivosť“

Heger tvrdí, že lídri Smeru-SD a Hlasu-SD Robert Fico a Peter Pellegrini čakajú na pád vlády rovnako, ako v roku 2011, keď boli taktiež v opozícii a došlo k pádu vlády Ivety Radičovej. „Čakajú na pád našej vlády, aby sa mohli vrátiť k moci tak, ako čakali vtedy. Ale dnes čakajú ešte o to netrpezlivejšie, pretože čakajú na to, či budú môcť umlčať spravodlivosť,“ vyhlásil Heger s tým, že hlasovanie o páde vlády v roku 2011 im umožnilo vrátiť sa k moci.

VIDEO Heger: Fico a Pellegrini čakajú na pád vlády, aby mohli umlčať spravodlivosť

Vyhlásil, že demokrati takto odovzdali moc, čoho následkom bolo, že demokratický volič následne nešiel voliť.

Heger označil svoju vládu za proukrajinskú

Upozornil na kauzy vlády, ktorá prišla po predčasných voľbách v roku 2012. Premiér poslancom za SaS tiež pripomenul, že sa spoločne vo vláde pustili do očisty spoločnosti, dali orgánom činným v trestnom konaní slobodu a bojovali s krízami. Pripomenul reformy, ktoré spoločne so SaS pripravovali.

V súvislosti s kritikou obchádzania riadneho legislatívneho procesu Heger reagoval, že z vyše 100 návrhov prijatých v skrátenom legislatívnom konaní bolo 83 schválených počas pandémie, približne päť schválili v súvislosti s Ukrajinou a zvyšné boli energetické. Heger zároveň vo svojom prejave zároveň označil svoju vládu za proeurópsku a proukrajinskú.

Gröhling Hegerovi: Štát sa rozpadá pod tvojimi rukami

Šéf SaS Richard Sulík reagoval, že premiér nekoná, keď konať má. Pripomenul, že pád vlády Smer-SD k moci nevráti, ale predčasné voľby môžu, preto ponúkajú aj iné scenáre.

Branislav Gröhling (SaS) povedal, že štát sa pod Hegerovými rukami rozpadá. „Dnes talentom Eduarda Hegera je popierať realitu a predstierať, že všetko je skvelé. Len škoda je, že medzičasom sa tu rozpadá štát pod tvojimi rukami. Ty si hovoril o umlčaní spravodlivosti, ale spravodlivosť tu umlčal paragraf 363,“ vyhlásil exminister školstva a pokračoval: „Spravodlivosť tu umlčal pán minister Karas, ktorého ste nominovali, pretože povedal, že v súdnej mape nebude pokračovať. Spravodlivosť tu umlčala aj vláda, keď po vražde dvoch mladých ľudí LGBTI, pod ktorú sa podpísala nenávistná komunikácia rétorika tvojej vlády, odmietla týmto ľuďom čo i len najmenšie, minimálne práva, ktoré tu boli.“

„O akom umlčaní spravodlivosti tu pán premiér prosím ťa hovoríš? Veď spravodlivosť umlčiavaš ty! Reálne ty, svojimi činmi. A keby si nežil v nejakom paralelnom vesmíre a v nejakom sebaklame, tak by si to reálne aj videl,“ odkázal Hegerovi Gröhling.

Cigániková: Edo, ste ešte horší ako Fico

Jana Bittó Cigániková (SaS) pripomenula, že prosili Hegera, aby si urobil v OĽANO poriadky, aby vedeli fungovať: „Ľudia napriek tomu, že si pamätajú, čo je Fico zač, nezabudli na nič… Napriek tomu hovoria, že vy ste ešte horší. To nehovoríme my, to hovoria ľudia. Každý deň je silnejší Fico. Každý deň sú silnejší extrémisti, každý deň je väčšia nenávisť v spoločnosti, každý deň je väčší dlh. A ty sa chceš za ručičky a vrátiť sa v čase. Pekné, Edo.“

Ďalší poslanec za SaS, Alojz Baránik zase predsovi vlády odkázal: „To si nepovedal, čo povedal špeciálny prokurátor. Že tvoja siska, ktorú vedie nominant vášho koaličného partnera, hádže polená pod nohy špeciálnej prokuratúre. To si mal povedať!“

Podľa Zemanovej by si premiér mal spytovať svedomie

Ani šéfka poslaneckého klubu liberálov Hegera nešetrila. „V prvom rade ty by si si mal spytovať svedomie, kedy si pochybil v kľúčových chvíľach. A bolo to práve v čase, keď SaS vypovedala koaličnú zmluvu. A čo si robil? Nič! Uprednostnil si vlastnú lojalitu voči kamarátovi nad verejným záujmom,“ ostro zareagovala na Hegerovu reč v NR SR Anna Zemanová.

Sujovi je Hegera ľúto: Je ťažké byť vzduch

Nezaradený poslanec  Miroslav Suja (Republika) označil Hegera za vzduch: „Vy, pán Heger, vy nikomu nevadíte. Vás nikto neberie vážne. Musí to byť ťažké pre vás, ale viete, vy ste pre všetkých vzduch. A dokonca taký vzduch, že predkladateľom ani nevadí, keď hovoria, že keď chcete, tak tu kľudne môžte ostať. A viete prečo tu môžte ostať? Lebo vzduch nikomu nevadí. Je mi vás ľúto, byť takýmto bábkovým premiérom, to nedokáže hocikto. Vy nikomu nevadíte, je ťažké byť vzduch.“

Občania to možno cítia ako krivdu z vašich úst

Ondrej Ďurica, nezaradený poslanec, exkotlebovec a súčasný politik hnutia Republika ostro Hegerovi vytkol, že vo svojom prejave nehovoril o svojej vláde ako o proslovenskej, ale proukrajinskej. „Vy ste povedali, že táto vláda je proeurópska a proukrajinská. A ja vás chcem vyzvať, aby ste občanom povedal, že je aj proslovenská. Pokiaľ to tak cítite, tak im to aj povedzte. Podľa mňa je mimoriadne nefér voči občanom SR, keď premiér vlády v parlamente vymenoval, že predsedom vlády, ktorá je proeurópska a proukrajinská, ale zabudol povedať, že je proslovenská. Občania to možno cítia ako krivdu z vašich úst,“ uviedol vo faktickej poznámke na Hegerov prejav Ďurica. Zároveň premiéra vyzval, aby išiel na ulicu medzi ľudí. „Ak sa opierate o hlasy ľudí, ktorí vám dali dôveru, tak skúste dnes vyjsť na ulicu a skúste sa opýtať občanov, čo si skutočne želajú.“

Mizík poslal Hegera pochodovať za Banderu

„Pán Heger, to čo ste preboha vypotil? Nemáte čo dávať proukrajinský na úroveň proslovenského! Predseda vlády má byť v provom rade proslovenský. Pretože na prvom mieste je Slovensko. Už to je zlé, že sme sa zamotali do konfliktu, ktorý môže skončiť fatálne. Ale dám vám dobrý tip. 1. januára môžete ísť na fakľový pochod do Kyjeva. Výročie narodenia má Sťopka Bandera. Bude tam polovica dospelej populácie Kyjeva. Vaši kamaráti Lipšic a Droba tam už boli na majdane. Tam budú ultra proukrajinskí,“ odkázal Hegerovi Stanislav Mizík z ĽSNS.

Heger prosil SaS: Zastavte to, vaše hlasy rozhodnú

Heger na faktické poznámky reagoval všeobecným vyhlásením. „Keď si demokrati zhodia vlastnú vládu, po voľbách triumfálne prichádzajú nedemokratické a skorumpované strany. Na to máme bohatú skúsenosť. Myslieť si, že keď robíte niečo stále rovnako, že to dopadne inak, je bláznovstvo. Preto vás prosím, zastavte to. Vaše hlasy rozhodnú,“ odkázal SaS.

Zdroj: tasr/eReport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

To čo ste preboha vypotil? Heger zažil MEGA náklad! Nielen od SaS. Mizík ho poslal do Kyjeva. Na fakľový pochod

Odoberať
Upozorniť na
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne