Pavol Regenda (druhý sprava) sa teší so spoluhráčmi po strelení gólu v zápase proti Francúzsku na MS. Foto: tasr

Slováci odštartovali účinkovanie na svetovom šampionáte víťazstvom! Francúzov „dorazil“ Regenda

Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prvom zápase na MS vo Fínsku nad Francúzskom 4:2. Viedli gólmi Pavla Regendu a Tomáša Tatara 2:0, po francúzskom vyrovnaní na 2:2 strelil v 39. minúte Samuel Takáč víťazný gól. Na konečných 4:2 uzavrel gólom do prázdnej bránky Pavol Regenda.

Slováci sa v sobotu o 19.20 h stretnú s Nemcami, Francúzi budú hrať v nedeľu od 15.20 h proti Kazachstanu.

A-skupina (Helsinki):
      Francúzsko – Slovensko 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)
      Góly: 27. Rech (Boudon), 33. Perret (Claireaux, Auvitu) – 11. Regenda (Grman, Roman), 22. Tatar (Slafkovský, Lantoši), 39. Takáč (Liška, Nemec), 60. Regenda (Slafkovský). Rozhodcovia: Heikkinen (Fín.), Rekucki (USA) – Beresford (V. Brit.), Seewald (Rak.), vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3731 divákov.
      Francúzsko: Buysse – Gallet, Auvitu, Bault, Chakiachvili, Thiry, Crinon, Llorca – Fleury, Texier, T. Bozon – Bertrand, Claireaux, Perret – Rech, Boudon, S. Treille – Leclerc, Ritz, K. Bozon
       Slovensko: Rybár – Rosandič, Čerešňák, Ivan, Nemec, Jánošík, Gachulinec, Grman – Tatar, Krištof, Lantoši – Slafkovský, Roman, Regenda – Lunter, Tamáši, Pospíšil – Liška, Minárik, Takáč

I. tretina

Slováci vstúpili do zápasu ofenzívne aktívnou hrou a snažili sa o rýchly gól. V 3. minúte však v gólovej príležitosti neuspel obranca Grman a krátko nato neprekonali brankára Buyssea ani Regenda a Slafkovský. V 10. minúte to nevyšlo ani Rosandičovi s Minárikom, ale krátko nato už Regenda premietol slovenskú prevahu aj do zmeny skóre. Na hranici bránkoviska uplatnil dôraz, keď dorážkou zúročil Grmanovu prihrávku. Slováci sa krátko nato dostali do prvého oslabenia v zápase, ktoré zvládli bez väčších problémov.

II. tretina

V 40. sekunde druhej časti sa efektným „semaforom“ prezentoval brankár Rybár, keď pohotovým zákrokom lapačkou zmaril strelu Fleuryho. O dve minúty sa slovenský tím dostal k prvej presilovke, keď obranca Crinon nešťastne vyhodil puk z vlastného pásma medzi divákov. Ramsayho zverenci sa usadili v pásme, Buysse vyrazil Lantošiho strelu priamo pred pohotového Tatara, ktorý trafil do odkrytej časti bránky. Potom však Francúzi prevzali iniciatívu a dočkali sa aj gólov. V 27. minúte ešte Rybár podržal svoj tím vo veľkej šanci Treilleho, ale v pokračujúcej akcii Francúzov Rech bekhendom spomedzi kruhov trafil presne. Vyrovnané mohlo byť v 28. minúte, ale Texier zo sľubnej šance trafil iba bočnú sieť. Slováci následne nepotrestali vylúčenie Claireauxa a Perret už počas hry piatich proti piatim vyrovnal. Po ďalšom zaváhaní slovenskej defenzívy sa dostal pred Rybára, ktorého prekonal blafákom – 2:2. Francúzi mohli ísť do vedenia, ale ďalšiu slovenskú chybu nepotrestal Texier, keď sa dostal do samostatného úniku a radosť mu zmaril Rybár. Slováci získali náskok späť v 39. minúte, keď sa Liška natlačil pred brankára a Takáč zblízka skóroval.

III. tretina

V úvode tretej časti sa slovenský tím snažil držať hru ďaleko od Rybára. Do nádejných príležitostí sa dostali Tatar aj Slafkovský, ale neuspeli. Slovenskí reprezentanti sa v tretej tretine vyhli vylúčeniam a pre Francúzov bol problém dostať sa do prečíslení. V 56. minúte sa Texier dostal do ďalšej šance, ale Rybár pohotovo zakročil. V závere zápasu Francúzi v snahe o vyrovnanie otvorili hru, do šancí sa dostal aj slovenský tím, ale gól priniesla až hra Francúzov bez brankára. Počas nej najskôr neskórovali Lantoši ani Tatar, osem sekúnd pred koncom však Regenda dopravil puk do bránky.

Hlasy po zápase (zdroj: RTVS):

• Samuel Takáč, útočník SR, strelec víťazného gólu: „Víťazstvo v prvom zápase je vždy dôležité. Máme sa od čoho odraziť. Dnes bolo menšie klzisko než v nedávnom vzájomnom zápase v Žiline. Bolo to o súbojoch, v tomto sa Francúzi zlepšili.“
  • Pavol Regenda, útočník SR, strelec dvoch gólov: „V druhej tretine sme nehrali tak jednoducho ako v prvej. Neposúvali sme si rýchlo puky a zložito sme prechádzali cez modrú čiaru. Aj preto sa Francúzi dostali do prečíslení. Toho sa musíme v ďalších zápasoch vyvarovať. Ja som veľmi rád, že znovu hrám v útoku s Jurajom Slafkovským a Milošom Romanom. Dúfal som, že to tak bude. My s Milošom sme ´robotníci´, Juro je strelec. Verím, že nám to takto dobre pôjde aj naďalej.“

Američania zdolali B-skupine Lotyšov

Hokejisti USA vyhrali v piatok na úvod bojov v B-skupine MS vo fínskom Tampere nad Lotyšskom 4:1. Američania hrajú svoj ďalší duel v nedeľu o 15.20 SELČ proti Rakúsku, Lotyši sa už v sobotu o 19.20 stretnú s Fínmi.

B-skupina (Tampere):
      USA – Lotyšsko 4:1 (3:0, 1:0, 0:1)
      Góly: 8. Barber (Bellows, Peeke), 11. S. Jones (Schmidt, Galchenyuk), 12. Bordeleau (S. Jones), 21. Lafferty (Megna) – 42. Džerzinš (Rih. Bukarts, Čukste). Rozhodcovia: Rohatsch (Nem.), Vikman (Fín.) – Merten (Nem.), SYNEK (SR), vylúčení: 4:4 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 7938 divákov.
      USA: Mann – S. Jones, Megna, Peeke, Schmidt, Blankenburg, Hughes – Watson, Lafferty, Kuhlman – Hayden, Bordeleau, Galchenyuk – Barber, Meyers, Bellows – Lettieri, Gaudette, Farrell

Lotyšskí hokejisti držali v úvode zápasu s rýchlym súperom krok, hrali koncentrovane a dokonca v kontrách hrozili. Mann zlikvidoval ich dve veľké šance a keď Barber po sérii tečov otvoril skóre, jeho spoluhráči prvú tretinu ovládli.

Skórovali aj v dvoch ďalších situáciách, najprv v presilovke, potom v oslabení a v 12. minúte bolo 3:0. Američania po dosiahnutí štvrtého gólu postupne vypúšťali tempo i dôraz a v tretej časti dokonca za úvodných osem minút ani nevystrelili na bránku. V tejto fáze sa Lotyšom podarilo v početnej výhode skorigovať, ale potom sa už zápas dohral v menej záživnom formáte.