Mnohé gazdinky zvyknú pred Vianocami vypekať doslova ostošesť aby mali deti, ale aj dospelí, počas najkrajších dní v roku do čoho sladkého zahryznúť. Medzi tých, ktorí v pečení perníkov a medovníkov patria k veľmi skúseným, môžeme smelo zaradiť aj Evu Hajdamárovú z Levíc. Jej šikovné ruky pripravili už nejeden výtvor, ktorý nielen skvelo chutí, ale ho aj ľudia obdivujú, a to i za hranicami Slovenska.
Unikátny a krásny kostol sv. Jakuba v Medžugorí
Kto pozná medovníkové výtvory skúsenej Levičanky Evy Hajdamárovej ten vie, že nielen pred Vianocami, ale aj Veľkou nocou spraví výtvor, ktorý mnohým doslova vyráža dych. Naposledy sa tak stalo po tom ako „zmajstrovala nádherný kostol sv. Jakuba v Medžugorí, v Bosne a Hercegovine, kde chodieva, keď sa jej dá, na kresťanské púte. „To bola moja inšpirácia. Vedľa neho som spravila ešte betlehem, ako symboliku Vianoc,“ prezradila šikovná levická pernikárka, ktorá celý svoj nádherný výtvor robila neuveriteľné štyri týždne.
„Jeho celková plocha je 60×80 cm, výšku má asi 80 cm a hmotnosť do 30 kg,“ prezradila Eva Hajdamárová, ktorá zároveň priznala, že najťažšie na celom jej unikátnom výtvore bolo urobiť strechy vežičky. „Musím dlho čakať, kým sa mi to usuší, aby sa mi nezošmyklo, je to potrebné aj podopierať. A potom, keď sa to usuší, tak dať hore aj ten kríž,“ vysvetlila pernikárka prečo sa so sladkou nádherou tak dlho „babrala“. Eva Hajdamárová prišla vlani pred Vianocami aj s novinkou, ktorou sú medovníkové „vyrezávané“ vianočné gule.
Perníkové gule skrášlené dierkovaním
„Je to nová technika, takzvané dierkovanie. Videla som niečo podobné asi pred piatimi či šiestimi rokmi v televízii a veľmi ma to oslovilo, tak som to teraz skúsila aj ja. Nie však do skutočného vajíčka, ale do perníkového,“ prezrádza šibalsky a dodáva, že dcéra ju prekvapila ešte pred Veľkou nocou, keď jej priniesla šikovnú malú domácu vŕtačku. „Vtedy som si to skúsila na veľkonočných perníkových vajíčkach, a teraz som to spravila aj na vianočných perníkových guliach,“ priznáva. Najskôr sa každá polovica gule samostatne upečie, potom vyvŕta a vyzdobí, a až na koniec sa to zlepí,“ prezradila pernikárka postup, ako robí krásne vianočné medovníkové gule na stromček.
Kostolík z Medžugoria spolu s betlehemom darovala Levičanka do kostola v Ladcoch (okr. Ilava). „Aj tam chodievame na púte. Na hore Butkov je najmladšie pútnické miesto na Slovensku a tento kostol je vlastne pod horou. Je to tam naozaj krásne, pričom je tam viac ako 80 svätých relikvií, Kaplnka božieho milosrdenstva, či 13 m vysoká socha Panny Márie, alebo relikvia pápeža Jána Pavla II,“ skonštatovala Eva Hajdamárová, ktorá vzápätí prezradila, koľko a aký materiál pernikárka do svojho unikátneho výtvoru spotrebovala. „Viem to len odhadom, takže približne 3-4 kilá práškového cukru, asi 60 až 70 vajec, hladkej múky okolo 5 – 6 kíl a asi 4 kilá medu,“ priznala.
Recept na dobré perníkové cesto:
1 kg hladkej múky
10 dkg kvalitného masla
1 polievková lyžica ruku
70 dkg tekutého kvetového alebo agátového medu
5-6 vajec
mletá škorica
nové korenie
štipka kakaa
Celé to dobre a na hladko vypracovať, zabaliť do potravinárskej fólie a uložiť na chlad (môže byť aj chladnička).
Po upečení cesta a jeho vybraní z rúry sa ešte za horúca potrie so žĺtkom zmiešaným s 1 až 2 polievkovými lyžicami mlieka.
Recept na bielko na ozdobovanie a lepenie vajíčok:
1 bielok vyšľaháme
20-25 dkg poriadne preosiateho práškového cukru
zopár kvapiek dobre precedenej citrónovej šťavy
štipka soli
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Sladká vianočná nádhera v podaní skúsenej, aj v zahraničí známej, levickej pernikárky Evy Hajdamárovej