foto autor

Skvelý postupový večer v Trnave

Spartakovci to dokázali! Po skvelom obetavom výkone poslali domov favorizovaný Lech Poznaň. Vďaka Trnavčanom sa Poliaci, štvrťfinalisti, posledného ročníka EKL, lúčia s touto súťažou už v treťom predkole tohtoročnej edície. V súčte dvojzápasu naši zástupcovia porazili favorita 4:3. V play-off EKL sa môžu tešiť na ukrajinské mužstvo Dnipro – 1, ktoré hráva medzinárodné zápasy pre vojnový konflikt na Ukrajine v Košiciach. Trnavu tak čakajú oba zápasy o postup do skupiny na Slovensku.

FC Spartak Trnava 3:1 KKS Lech Poznaň

Góly : 37.Ofori, 51. Daniel, 73.Štetina – 64. Velde

Zostavy :

Spartak

Takáč – Štetina, Gorosito, Kóša (46.Šulek) – Koštrna, Ofori, (79.Azango), Zeljkovič, Procházka, Mikovič – Daniel, (93.Bukata), Djuričin (79.Ristovski)

Lech Poznaň

Bednarek – Andersson, (46.Czerwinski), Milič, (46.Dagerstal), Blažič, Pereira (69.Gurgul) – Karlstrom (78.Sousa) – Velde, Marchwinski, Murawski, Hotič (55.Szymczak) – Ishak

ŽK: Procházka, Djuričin, Štetina, Daniel, Šulek, Mikovič, Gorosito, Koštrna – Murawski, Sousa, Ishak

Diváci : 16 708

Zápas sa hral od začiatku v skvelej atmosfére. V Trnave bol „plný dom“, voľné zostali iba sektory, ktoré slúžili ako bezpečnostné koridory medzi fanúšikmi Spartaka a poľského Lechu. Väčšina z vyše 16-tisícovej kulisy si zápas užila naplno, ale poďme pekne po poriadku.

Po prehre v prvom zápase musel Spartak doháňať jednogólové manko. Tréner Trnavy Michal Gašparík vyrukoval na súpera s hrou na troch stopérov, no v praxi to bol v defenzívnej časti hry systém 5-4-1.

V prvej štvrťhodine dominoval v držaní lopty poľský súper, no stopercentnú šancu si nevypracoval. Trnava sa spoliehala na vykrývanie priestorov a rýchle brejky. Za zmienku stojí nepresné zakončenie Djuričina mimo bránu Bednareka. V 37. minúte vybuchol štadión prvýkrát gólovou radosťou, keď si Kelvin Ofori krásne spracoval dlhý pas od stopérov, využil nedostúpenie Anderssona a ľavačkou, umiestnenou strelou otvoril skóre zápasu. Treba poznamenať, že španielsky arbiter Grado už v priebehu prvého polčasu predviedol pár nepochopiteľných verdiktov a bol najslabším článkom na ihrisku, čo mu diváci na tribúnach párkrát pripomenuli mohutným piskotom. V 41.minúte mohlo byť vyrovnané, no hlavička hostí skončila iba tesne mimo Takáčovej brány. Do konca polčasu sa už nič dôležité neudialo, Spartak tak šiel do kabín na prestávku s náskokom 1:0

Úspech pokračoval aj v druhom polčase

Tak ako výborne skončil prvý polčas, skvele pokračoval aj ten druhý, pretože päť minút po zmene strán sa opäť individuálne presadil Ofori, uvoľnil v pokutovom území Daniela a ten zvýšil na postupových 2:0. Po tomto momente boli hráči Lechu zjavne zaskočení. Trnavčanom sa dostávalo neustálej podpory z tribún. Do hry však začal opäť necitlivo vstupovať rozhodca Grado, ktorý sa vyžíval v udeľovaní kartových trestov. Spartakovci tak zbytočne stratili na chvíľu koncentráciu debatami s nepresvedčivým arbitrom, čoho dôsledkom bol aj gól hostí, keď sa krásnou strelou presadil najnebezpečnejší hráč Poznane Kristoffer Velde. Bolo cítiť, že po tomto momente sa domáci dostali do menšieho útlmu.

Dôležité bolo, že hráči sa rýchlo pozviechali a hra sa opäť vyrovnala. Hostia síce držali loptu častejšie, no nie v nebezpečných priestoroch. Za stavu 2:1 by sa šlo do tridsaťminútového predĺženia, možno obaja tréneri začali pomaly spriadať plány, no nemuseli. Pretože to, čo predviedol v 74.minúte Lukáš Štetina sa od obrancu len tak nevidí. Nabehol si na Koštrnov center a krásnymi akrobatickými nožničkami zvýšil na 3:1 pre Trnavu. Gól hodný do zvučky EKL. Po tomto momente mal Spartak postup vo svojich rukách. Poznaň sa snažila odvrátiť vypadnutie a keď nevyužila ani svoju poslednú šancu na záver osemminútového nadstavenia, jej osud bol spečatený. Trnavčania to s podporou fantastického obecenstva zvládli a môžu sa tešiť na dvojzápas s ukrajinským Dniprom – 1, oba duely sa odohrajú na Slovensku. Najprv na Štadióne Antona Malatinského a o týždeň bude na programe odveta v Košiciach.

Hlasy po zápase

Michal Gašparík (tréner Trnavy)

Hovoril som už pred zápasom, že tento štadión má svoje čaro a keď sa vypredá dokážeme vyhrať nad každým. Chlapci podali fantastický výkon. Takto sa hrajú pohárové zápasy. Preto sme to v Poľsku nechceli otvoriť, aby sme vypredali štadión a priniesli si výsledok, ktorý nám dá šancu do odvety. Myslím, že sme podali fantastický výkon a zaslúžene sme postúpili.

John van den Brom (tréner Lechu Poznaň)

Výsledok je pre nás obrovským sklamaním, no niekedy sa to v živote aj vo futbale stáva. Je pre nás ťažké akceptovať, že sme vypadli z Európy. Chcem pogratulovať Spartaku k postupu. Odviedli dobrú prácu a urobili veľa preto, aby dnešný zápas vyhrali. My sme začali dnešný zápas skutočne dobre, no po prvých 15 minútach sa to zmenilo. Začali sme strácať ľahké lopty a Spartak sa dostal do hry. Dal prvý gól, v druhom polčase druhý a pre nás to bolo ťažké. Táto prehra je ťažká pre každého v klube, no musíme sa pripraviť na svoju domácu súťaž.