Jasná výhra Spartaka v odvete a postup do tretieho predkola EKL

Futbalisti Spartaka Trnava po remíze 1:1 v prvom zápase druhého pohárového predkola EKL na ihrisku v Rige s FK Auda Kekava si s rovnakým súperom poradili v domácom prostredí jednoznačne v pomere 4:1. Základ víťazstva položili Spartakovci už v prvom polčase, keď vyhrávali 3:0. Ďalší súper už bude náročnejší. V treťom predkole Trnavu čaká poľský súper Lech Poznaň.

Zostavy :

Spartak –  Takáč – Koštrna (65. Oseni), Štetina, Kóša (46. Ujlaky), Mikovič (76.Breznik) – Procházka, Zeljkovič (76.Peňa), Bainovič – Daniel (65.Azango), Djuričin, Ofori

Auda – Ozols – Korotkovs, Mikulič (73.Diawara), Minkevičs, Attuquaye (73.Piteo), Bretschneider (81.Resende), – Achol, Clemente (60. Saveljevs), Oggunniyi – Mane (46.Rubenis), Ramires

ŽK : Mikovič, Koštrna – Achol

Rozhodovali : Cibelli, Sbrissa, Lengacher (Švaj.)

Divákov : 7394

Prvý polčas rozhodol celý dvojzápas

Spartak mal od začiatku duel pod kontrolou. Loptu síce držal vo svojej moci, no úvodný nápor s gólovými šancami sa nekonal. Spartakovské útoky nemali potrebnú dynamiku. Po úvodnom oťukávaní súperov sa prvá vážnejšia situácia pred oboma bránami vyskytla v desiatej minúte. Danielovo zakončenie však skončilo na obrane lotyšského súpera. Krátko po rýchlejšej kombinácii zakončil nedôrazne Ofori, len do náručia brankára Ozolsa. V 23.minúte sa pripomenul útočník Djuričin, keď po pressingu Spartak získal loptu, no jeho pohotové zakončenie skončilo vedľa brány. Auda do týchto chvíľ nebola pre obranu Spartaka takmer žiadnym nebezpečenstvom. V 35. minúte mohol ísť lotyšský súper prekvapujúco do vedenia, no rýchly brejk hráči zakončili katastrofálne. Namiesto 0:1 pre súpera, bolo 1:0 pre Spartak, pretože hneď z nasledujúceho útoku Trnava skórovala. Daniel dostal krásnu prihrávku, spracoval ju, naviedol loptu na os ihriska a výstavnou strelou otvoril skóre. Neprešli ani dve minúty a domáci viedli už  dvojgólovým rozdielom. Center Mikoviča si našiel Djuričina a ten loptu upratal do siete súpera po druhý raz. Keď sa už mužstvá chystali na polčasovú prestávku, Spartak zvýšil na 3.0, po Bainovičovej štandartke. Lopta sa poodrážala v pokutovom území, tam si ju našiel stopér Štetina a upravil na 3:0. Po tomto presnom zásahu Trnavy bolo jasné, že druhý polčas sa bude iba dohrávať.

Povinná jazda v druhom polčase

Možno, ak by sa rozhodca Cibelli cez polčas spýtal, či chcú hráči nastúpiť na druhých štyridsaťpäť minút, zápas by sa skončil už po prvom dejstve. Lotyši na zvrat nemali sily a Trnavčania mali pohodlný náskok. Obaja tréneri viac ráz v priebehu druhého polčasu prestriedali, hra stratila tempo. Dlho to vyzeralo, že gól už nepadne. Opak bol však pravdou. V 75.minúte zvýšil na 4:0 Procházka. Červeno-čierni hrali už iba o to, aby si udržali čistý štít a vyhrali na nulu. To sa im nakoniec nepodarilo, keď posledné slovo mali hostia. V závere korigoval Achol na konečných 4:1 pre Spartak.

V ďalšom predkole do Poľska

V treťom predkole bude na Spartakovcov čakať náročnejší súper. Už o týždeň sa predstavia na ihrisku Lechu Poznaň. Tradičný klub z poľskej Ekstraklasy si v dvojzápase druhého predkola dvakrát poradil s litovským Kauno Žalgiris. Ešte predtým však cez víkend Trnavčania nastúpia na druhé kolo Niké ligy na ihrisku v Zlatých Moravciach.

Hlas po zápase

Michal Gašparík (tréner Spartaka)

To, čo sme avizovali pred zápasom, že chceme mať dobrý prvý polčasm to sa nám všetko do bodky splnilo. Chalani veľmi dobre kombinovali, cieľom bolo, aby sme im zobrali  držanie lopty, ktoré majú Lotyši v každom zápase vysoké. To sa nám v prvom polčase darilo. Potrebovali sme, aby lopta rýchlo cirkulovala, aby sme mali v hre zmeny ťažiska hry. V podstate v týchto situáciách  sme dali aj prvé dva góly. Hrali sme vysoko, snažili sme sa súpera napádať, kaziť ich rozohrávku. V prvom polčase sa postup rozhodol a druhý sa v podstate iba dohrával. Po striedaniach bol na ihrisku menší neporiadok, chceli sme v akcii vidieť nových mladých chalanov, nech dostanú príležitosť. Myslím, že druhý zápas ukázal, že sme postúpili zaslúžene.