eReport.sk
Foto: shutterstock

Skladuje obrana odpad z testovania nelegálne? Doklady nechcú ukázať!

Okolo odpadu z celoplošného testovania vzniká stále viac otázok. Hoci ministerstvo obrany stále trvá na tom, že všetko je v súlade so zákonom, doklady od úradov, ktoré by potvrdili, že môžu skladovať tento odpad na vojenskej základni Mokraď neukázalo.

„Ukážte povolenie na skládku biologického odpadu, povolenie na čas skladovania, spôsob a bude. Ak takéto povolenia nemáte, jednoducho ste vytvorili čiernu skládku. Sľubovali ste maximálnu transparentnosť. Je to jednoduchý scan povolení,“ žiadal doklady od ministra obrany Jaroslava Naďa jeden jeho fanúšik na sociálnej sieti. Dočkal sa však iba vyhýbavej odpovedi. „Všetko riešime s Okresným úradom v Liptovskom Mikuláši a s ministerstvom životného prostredia,“ uviedol Naď. Diskutujúci sa však nedal. „Nerozumiem – riešime. To ste mali mať vyriešené pred vytvorením skládky.“

Zaujímali sme sa preto, či takéto povolenie naozaj ministerstvo obrany má a je ochotné ho zverejniť. Na niekoľko našich otázok, sme však dostali strohú odpoveď. „Od začiatku plánovania operácie Spoločná zodpovednosť intenzívne komunikujeme tak s Ministerstvom životného prostredia SR, ako aj s Okresným úradom v Liptovskom Mikuláši. Skladovanie biologického odpadu sa opiera o všetky relevantné právne rámce tak, aby neohrozovalo obyvateľov a nemalo nijakým spôsobom negatívny dopad na životné prostredie v okolí miesta jeho skladovania,“ uviedli z ministerstva.

Odpad nestíhajú likvidovať

Na vojenskej základni Mokraď by sa malo nachádzať asi 300 ton odpadu z celoplošného testovania, ktoré sa uskutočnilo pred viac ako mesiacom. Jeho pôvodcom je podľa zákona Vojenská nemocnica v Ružomberku, ktorá má na likvidáciu zazmluvnenú jednu firmu. Spaľovňa však dokáže denne spracovať približne 3,5 tony odpadu a to nielen pre vojenskú nemocnicu, ale aj pre iné subjekty. Obrana preto hľadá aj ďalšie firmy, ktoré by jej so spracovaním pomohli. Nebude to však asi také jednoduché, pretože na našu otázku, či sa už podarilo nájsť spoločnosti, ktoré by pomohli pri likvidácii odpadu sme opäť dostali všeobecnú odpoveď. „V súčasnosti prebiehajú rokovania s potenciálnymi spoločnosťami, ktoré sa budú podieľať na likvidácii tohto odpadu.“ Chceli sme tiež vedieť, kedy by mohol byť odpad zlikvidovaný. „Až po uzavretí zmluvného vzťahu s konkrétnymi spoločnosťami bude možné hovoriť o presnom časovom harmonograme,“ odkázali nám z tlačového odboru ministerstva obrany. Podľa exministra Richarda Rašiho, mal byť odpad už dávno zlikvidovaný, minister obrany však argumentuje, že podľa zákona, ktorým sa riadia oni majú čas aj rok.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Skladuje obrana odpad z testovania nelegálne? Doklady nechcú ukázať!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti