Cez víkend sa objavili správy, že niektoré obce musia testovať chybnými antigénovými testami. Na kazové sety upozorňovali napríklad starostka obce Košúty či starosta Veľkých Kostolian. Ministerstvo zdravotníctva sa bránilo, že ide o testy, ktoré treba používať a vyhodnocovať inak, preto poslalo obciam inštruktážne video. A tu začína problém!
Niektoré testy sa kvôli chybovosti museli opakovať. – Foto: tasr
„Spomínané testy majú odlišný spôsob použitia a vyhodnotenia. Odberové miesta preto dostali informácie a inštruktážne video, ako ich správne používať,“ povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Lenže nie všade video s inštrukciami dorazilo. „Žiadne inštruktážne video sme nedostali. Iba informáciu, že testy sú kazové a aby sme sa na to pripravili,“ prezradil pre eReport starosta obce Veľké Kostoľany Gilbert Liška a pripomína, že z testov bolo naozaj ťažké vyhodnotiť výsledok. „Viaceré sa museli opakovať. Ľudia boli nervózni, testovanie sa predlžovalo. Občania, ktorí boli objednaní na konkrétny čas, museli čakať, čím sa nám celý harmonogram posúval,“ opísal starosta, ako to vyzeralo cez víkend.
Ministerstvo tvrdí, že testy sa majú vyhodnocovať inak. – Foto: tasr
„Vláda vedela, že testy sú kazové, napriek tomu sme ich museli používať, lebo iné nám dodané neboli,“ povzdychol si starosta, ktorý tiež uviedol, že kým testy neminú, iné im vraj dodané nebudú.
Liška tiež uviedol, že ani zdravotníci nemajú veľkú chuť testovať s takýmito setmi. „Zdravotníci odmietajú pracovať so zlými testami, pretože výsledky môžu skresľovať celkovú situáciu,“ dodal Liška.
Skúsenosti s „inými“ antigénovými testami majú aj v obci Nededza. Ani k nim žiadne inštruktážne video z ministerstva nedorazilo. „S terajšími testami sa pracuje komplikovanejšie, trvá to trochu dlhšie ako s testami, ktoré sme dostali ako prvé. Museli sme zabezpečiť o jednu osobu viac, aby sme dodržali tempo z predchádzajúcich testovaní,“ povedal starosta obce Nededza Peter Vajda.
Podľa hovorcu ZMOS Michala Kaliňáka majú informácie, že sa tieto typy testov používajú v Trnavskom a Žilinskom samosprávnom kraji. „S ministerstvom zdravotníctva nekomunikujeme, ale máme informácie, že štátnej správe na okresnej úrovni to tlmočili dotknuté samosprávy,“ povedal pre Kaliňák. Podľa ZMOSu však ide o hazard s dôverou ľudí. „Z hľadiska ekonomiky to naznačuje neefektívnosť a okrem toho všetkého to neprispieva k celkovej dôvere ľudí voči testovaniu,“ uzavrel hovorca. S otázkami sme oslovili aj ministerstvo zdravotníctva, do uzávierky nereagovali.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Škandál s testovaním: Ministerstvo tvrdí, že testy sú v poriadku, obce to vidia inak!