eReport.sk
Foto: shutterstock

Škandál počas víkendového testovania? Obce sú vraj nútené testovať aj chybovými testami

Zdá sa, že celoplošné testovanie má ďalší problém. Tento raz sú to vraj nefunkčné antigénové testy. Na problém upozornili niektorí starostovia. Z chybového testu sa totiž nedá vyčítať, či je človek pozitívny alebo negatívny. Podľa starostu obce Veľké Kostoľany Gilberta Lišku však nedostali na výber a musia testovať aj kazovými testami.

„Na územie Slovenskej republiky bolo minulý týždeň naskladnených cca 16 miliónov kusov testov, ktoré boli distribuované medzi mestá a obce. Podľa záverov z rokovania Pandemického strediska Trnavského samosprávneho kraja testy vykazujú veľkú chybovosť. Iné testy ale štát momentálne nemá a tak musíme pracovať aj so zlými testami. Obciam bolo oznámené, že iné štát obciam nezabezpečí, pokiaľ sa neminú tie kazové,“ uviedol na sociálnej sieti Liška. Podľa jeho slov sa chybový test pozná podľa dvoch vecí. „Test sa buď úplne zaleje do bordovej farby, teda nie je možné vyčítať z neho nič, alebo sa ani nezaleje a jednoducho vôbec nereaguje,“ spresnil. Pokiaľ takáto situácia nastane, test sa musí znova opakovať, to znamená, že osoba ho musí opäť absolvovať.

Zdroj: fb/gilbert.liska

S chybovými testami mala mať problém aj obec Košúty. Starostka Zdenka Mačicová potvrdila, že 66 ľudí museli testovať opakovane.

Pokiaľ je test chybový, musí sa proces odberu opakovať. – Foto: tasr

Redakcia eReport v tejto súvislosti oslovila aj ministerstvo zdravotníctva. Podľa nich sú však testy v poriadku. „Spomínané testy majú odlišný spôsob použitia a vyhodnotenia. Odberové miesta preto dostali informácie a inštruktážne video, ako ich správne používať,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Škandál počas víkendového testovania? Obce sú vraj nútené testovať aj chybovými testami

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti