Škandál!? Minister vnútra za hnutie OĽANO Roman Mikulec sa mal exprezidenta polície Milana Lučanského pýtať na to, aký je stav vyšetrovania v horúcich kauzách, v ktorých figurovali známi kajúcnici. Redakcia PLUS 7 DNÍ získala Lučanského rozsiahlu písomnú komunikáciu so súčasným ministrom vnútra vedenú cez mobilnú aplikáciu WhatsApp.
„Ak by sa potvrdila jej autenticita, Roman Mikulec by nemal ostávať na mieste ministra. Podľa tejto komunikácie totiž vyzvedal o priebehu vyšetrovania citlivých káuz a dal si doniesť aj policajný spis,“uviedol vo svojom články známy týždenník.
Lučanský si mal spraviť kópiu z komunikácie
Podľa týždenníka Lučanský, ktorý zomrel za tragických okolností, komunikácii s Mikulcom pripisoval dôležitý význam. „Prečo inak by tesne pred svojím zatknutím spravil jej kópiu a poslal ju človeku, ktorému dôveroval?! „ – takúto otázku si položili v redakci PLUS 7 DNÍ, ktorá sa napokon rozhodla citlivý dialóg medzi Lučanským a Mikulcom zverejniť.
Obaja mali byť v neustálom kontakte, čo nepopiera ani samotný minister. „Na dennej báze riešili hlavne problémy s prvou vlnou kovidu – prechod cez hranice, karanténne centrá, žiadosti poslancov o výnimky z protikovidových opatrení, napätú situáciu v rómskych osadách. Hovorili aj o tom, prečo Lučanskému odobrali vodiča či kto z nich dal aké vyjadrenie do médií,“ informuje týždenník.
Padli vraj mená ako Makó a Böhm
PLUS 7 DNI však uvádza, že časť komunikácie medzi ministrom a vtedajším prezidentom polície sa týkala aj horúcich káuz. Konkrétne 28. apríla 2020 Mikulec písal: „Dobrý deň! Dostal som info, že na Maka je otvorený spis na NAKA stred za vydieranie, z ktorého má byť podozrivý spolu s ďalšími z KUFS. Je to tak? Môžem dostať info o stave?“
Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó a dnes korunný kajúcnik vo viacerých známych kauzách s presahom do politiky bol pre Mikulca zjavne záujmovou osobou. V júni toho istého roku poslal Lučanskému link na článok z Aktualít. Išlo o správu s titulkom: Posun v kauze Slovenský Texas: daniari riešia škodu za 2,8 milióna eur, ktorý bol uverejnený ešte v roku 2018. Ide o kauzu, v ktorej meno Makó figuruje, Lučanského sa preto Mikulec pýtal: „Viete o tomto? Chcel by som vedieť, ako sa to vyšetruje. A či sa pri vyšetrovaní zohľadnilo aj to, že Makó sa pozná s Böhmom.“
Policajné auto pred rodinným domov v Plaveckom Štvrtku v sobotu 13. februára 2021. Polícia v piatok (12. 2.) krátko pred polnocou prijala oznámenie o postrelenej žene a zastrelenom mužovi v jednom z rodinných domov v Plaveckom Štvrtku. Prípad si vzhľadom na jeho závažnosť na mieste prevzala bratislavská krajská kriminálka. Televízia JOJ informovala, že ide o Františka Böhma, kľúčového svedka vo viacerých aktuálne políciou vyšetrovaných kauzách, a jeho manželku. – Foto: tasr
Mikulcovo ministerstvo sa vyhlo priamej odpovedi
Lučanský mal na druhý deň Mikulcovi vysvetliť, že proti Jopi Trade sú vedené dve veci: „Za neodvedenie dane a poistného je stíhaných šesť osôb s rozsahom poškodenia DPH okolo sedem miliónov, vyšetrovanie sa blíži ku koncu a začaté trestné stíhanie vo veci skrátenia dane asi 25 miliónov.“ Keďže Lučanský o Makóvi nenapísal ani slovo, Mikulec s jeho odpoveďou spokojný nebol. A opäť sa mal pýtať na „riešenie“ vzťahu Makó a Böhm.
Ľudovít Makó ešte ako šéf Kriminálneho úradu finančnej správy v októbri 2019. – Foto: tasr
Mikulec na otázku PLUS 7 DNÍ o tom, že „vyťahoval“ zo vtedajšieho policajného prezidenta informácie, ktoré sa týkali živých spisov, priamo nereagoval. Dokonca ani nereagoval on, ale jeho tlačové oddelenie. Napokon posúďte reakciu sami: „Jednu z týchto káuz médiá pomenovali Slovenský Texas, kde boli uvedené dosť podrobné informácie o podozreniach z trestnej činnosti, ako aj o aktéroch, či už fyzických, alebo právnických osobách. Ďalšou skutočnosťou širokospektrálne sledovanou médiami boli podozrenia súvisiace s majetkovými pomermi pána Makóa a jeho pravdepodobne nelegálnymi aktivitami. Minister vnútra sa z toho dôvodu pýtal prezidenta Policajného zboru generála Milana Lučanského, či pozná aktérov týchto medializovaných káuz, či sa Policajný zbor týmito kauzami adekvátne zaoberá.“
Makó sa javí ako nejaký divný patrón
Týždenník v článku uviedol, že záujem ministra vnútra o Makóa a kauzu firmy Jopi Trade môže byť motivovaný aj inými skutočnosťami. Pripomína, že Ľudovít Makó podľa vlastných priznaní bral úplatky ako na bežiacom páse. A zo všetkého sa vyvliekol vďaka tomu, že sa z neho stal kajúcnik. „Vypovedá v osemdesiatich šiestich (86!) prípadoch. Usvedčuje naozaj mnoho známych ľudí z trestnej činnosti. Zároveň je Makó človek, ktorého prechod z postu šéfa KUFS do Slovenskej informačnej služby riešil Igor Matovič,“ zdôraznila autorka článku Ľudmila Lacková a pokračovala: „Za zmienku stojí aj samotná kauza slovenských Texasanov z Jopi Trade. V tomto prípade chcel vyšetrovateľ dostať do väzby piatich obvinených. Sudkyňa Pamela Záleská to odmietla okrem iného vzhľadom na časový odstup od spáchania jednotlivých skutkov, pričom ich páchanie trvalo od roku 2013 až do roku 2019. Tento spôsob uvažovania bol u sudkyne Záleskej nový. Sú známe prípady, keď bez mihnutia oka poslala ľudí do väzby aj za skutky, ktoré sa stali jednorazovo a už pred štrnástimi rokmi.“
Rodinné zázemie podriadených Hamran neskúma
V texte sa tiež podčiarklo, že podľa obchodného registra dve z obvinených osôb v kauze Jopi Trade v minulosti figurovali v rovnakých firmách ako otec priateľky súčasného policajného prezidenta Štefana Hamrana Evelyn Hégelyovej. „Písali sme už dávnejšie, že Hégelyová sa stala hlavnou štátnou radkyňou so zaradením v policajnom Lynx Commande a neskôr aj tajomníčkou združenia protiteroristických zásahových jednotiek ATLAS. Mladá dlhovlasá blondínka chodí s Hamranom na dovolenky a Hamrana sme nafotili, ako služobným autom čosi doviezol do rodinnej firmy Hégelyovcov,“ skonštatovala autorka článku, mimochodom skúsená dlhoročná novinárka.
Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie. – Foto: tasr
A čo na to samotný Hamran? Ten problém, samozrejme, ako inak, nevidí. Jednoducho, prepojenie otca svojej kamarátky a zároveň pracovníčky polície na obvinených mužov, je akoby nič. „Policajný prezident neskúma rodinné zázemie svojich podriadených,“ reagoval predtým zastupujúci a dnes oficiálne Mikulocom zvolený šéf polície Hamran.
Mohol dať Lučanský ministrovi košom?
Mikulec podľa zverejnenej komunikácie doslova tlačil na Lučanského, aby ho o detailoch týkajúcich sa živých spisov informoval. „Kedy sa stretneme k tomu spisu?“ – mal písať Lučanskému a ten mal reagovať: „Ako poviete. Dám ho nachystať na zajtra?“ Minister vnútra súhlasil a na nasledujúci deň Lučanský informuje, že spis „hodí“ do auta. O dve hodiny sa Mikulec pýta: „Prídete za mnou?“ A Lučanský odpovedá: „Ako poviete. Mám so sebou celý spis.“ Mikulec informuje, že „do dvanástej bude plénum, potom pôjdem na úrad, tak príďte na 12.30 ku mne“.
Podobná situácia sa mala opakovať aj pri viacerých živých spisoch. Mikulec si ich vyžiadal a Lučanský svojmu nadriadenému podľa zverejnenej komunikácie prikývol. Legitímnou je však určite otázka, či Lučanský mohol reálne dať Mikulcovi košom? Možno áno a možno skôr nie.
Kurilovská: Minister nemá čo nahliadať do spisov
Rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská, ktorú týždenník vo veci oslovil tvrdí, že minister vnútra nemá dostať nejaký spis do rúk. A to ani náhodou.
Lucia Kurilovská počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom NR SR v pozícii kandidátky na post ústavného sudcu SR v januári 2019. – Foto: tasr
„Trestné konanie vedie policajt a dozor nad ním má prokurátor. Osoby, ktoré majú právo nazerať do spisu, sú presne vymedzené v Trestnom poriadku. Minister vnútra medzi nimi nie je,“ veľmi jednoznačne zdôraznila Kurilovská s tým, že „policajný prezident má vo vzťahu k vyšetrovaciemu spisu rovnaké postavenie ako minister.“
Vnútro priznáva, že to Mikulec riešil aj cez aplikáciu
Dostal reálne Mikulec na svoje ministerstvo vôbec nejaký spis? Podľa prepisu komunikácie s Lučanským zrejme áno, ministerstvo vnútra však pre PLUS 7DNÍ reagovalo takto: „Pán minister dostal rôzne informácie, ktoré boli zaslané v elektronickej forme, ako aj v písomnej. Tieto informácie poukazovali na nečinnosť Policajného zboru v rôznych kauzách, poukazovali takisto na účelové nevenovanie dostatočnej pozornosti v niektorých prípadoch, a to tak, že v niektorých takýchto informáciách boli dokonca uvedené aj konkrétne čísla písomností, v ktorých sa takéto konania viedli. Minister vnútra podľa povahy veci tieto informácie okamžite odstupoval prezidentovi Policajného zboru, prípadne ak podozrenia z trestnej činnosti boli evidentné, tak aj inšpekcii ministerstva vnútra. Čiže, áno, minister vnútra používal na takéto odstupovanie aj aplikácie mobilných telefónov, ak podanie dostal takouto cestou.”
Ako ďalej píše autorka článku, priamy kontakt s policajnými spismi minister poprel. Vraj „nikdy nežiadal konkrétne informácie zo spisov a nikdy nepožadoval od prezidenta Policajného zboru predkladanie spisov“.
Zurian vraj zúril, spis mal ísť k Lučanskému
Záver tohto príbehu vyznieva šokujúco. Keď sa investigatívna redaktorka snažila dopátrať po informácii o spise PPZ-NKA-PZJ11-183/2018, o ktorom Mikulec tvrdí, že ho od Lučanského nikdy nepožadoval, pretože zrejme iba toto konkrétne číslo spisu jeho mobilná komunikácia s Lučanským obsahovala, k veci sa napokon vyjadril bývalý šéf bratislavskej NAKA Ján Štefaňák. Ten mal pre PLUS 7 DNÍ uviesť, že v roku 2020 dostal pokyn na predloženie spisu vedeniu rezortu. A vraj si na to spomína preto, lebo počas jeho 28-ročnej policajnej kariéry sa mu niečo také stalo len jediný raz. „Bola to veľmi nepríjemná situácia. Môj nadriadený Branislav Zurian ma požiadal, aby som pripravil spis. Povedal mi, že je to na vyžiadanie prezidenta Policajného zboru Lučanského a od neho to chce minister vnútra Mikulec. Zurian zúril. Prikázal, aby sme spis poriadne zviazali, aby sa z neho nič nestratilo. Spis sme pripravili a odovzdali generálovi Lučanskému. Späť sme ho dostali o dva dni.“
Mikulca zaujímal aj Balciar
Vyžiadaný spis, ako týždenník uvádza, sa týkal predprípravného konania a súvisel s preverovaním majetkových pomerov exriaditeľa vojenských tajných generála Jána Balciara. To, či tento spis mal uvedenú značku, si Štefaňák nespomína.
Bývalý riaditeľ Vojenského spravodajstva ministerstva obrany SR generál Ján Balciar – Foto: tasr
Článok v PLUS 7 DNÍ končí nasledujúcim textom: Meno exriaditeľa vojenských tajných sme v komunikácii medzi Mikulcom a Lučanským vôbec nenašli, ale deň pred Mikulcovou otázkou, kedy sa stretnú k tomu spisu, sa Lučanského pýtal: „Tie autá kupoval kde? Za čo? Koľko? Akých? Naozaj 27 nehnuteľností, niektoré aj v zahraničí mali nadobúdaciu cenu len tú, ktorá je tam spomenutá?“ Tieto otázky v podstate korešpondujú s mediálnymi výstupmi o viac ako dvadsiatke nehnuteľností šéfa vojenských tajných Balciara.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
ŠKANDÁL!? Mikulca zaujímal Makó a mal sa pýtať Lučanského: Ako sa to vyšetruje?