eReport.sk
Šimečka trpí Kiskovým syndrómom
Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka, foto:tasr

Šimečkov apel: Trestný zákon treba stiahnuť, ohrozuje sa čerpanie eurofondov!


Novelu Trestného zákona by mala vláda stiahnuť z rokovania Národnej rady (NR) SR. Už aj Úrad európskej prokuratúry (EPPO) varuje, že na Slovensku je ohrozený právny štát, čo môže spieť k pozastaveniu čerpania eurofondov. Skonštatoval to predseda PS a podpredseda parlamentu Michal Šimečka.

Šimečkov apel

„Nie je to len niečo, čo hovorí opozícia alebo europoslanci, ale oficiálna európska inštitúcia,“ zdôraznil Šimečka a podčiarkol, že ide o závažné vyjadrenia a právnu analýzu tejto inštitúcie. „Kľúčové a najhoršie pre Slovensko, čo európska prokuratúra hovorí, je, že to znamená vážne riziko narušenia právneho štátu,“ dodal. Ide podľa neho o jasný náznak, že by mohla Európska komisia (EK) začať konanie voči Slovensku a pozastaviť nám čerpanie eurofondov. Ozrejmil, že EPPO môže dávať podnety a informovať EK o tom, aké dôsledky by táto novela pre Slovensko mal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zuzana Čaputová.
  2. Majú strach zo Smeru?
  3. Dag Daniš si myslí, že žijeme vo zvláštnej dobe.

Problémové stíhanie podvodov s eurofondami

Doplnil, že ak by novela prešla, minimalizuje to odhaľovanie a stíhanie podvodov s eurofondami a odstaví EPPO od spojenia s našimi orgánmi. Opätovne preto Šimečka vyzval vládu na stiahnutie novely. Odmietol pritom vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o tom, že opozícia a opoziční europoslanci sa obrátili na EK a poškodzujú Slovensko. Pripomenul, že premiér s členmi vlády komunikoval s EK v súvislosti s legislatívnou zmenou už od začiatku.

Šimečkova výzva adresovaná Pellegrinimu

Šimečka výzvu adresoval aj predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD). „Predseda Národnej rady SR sa podrobne oboznámi s uvedenými námietkami a do hlasovania pléna k nim zaujme stanovisko,“ reagovala pre TASR Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

Predsedníčka EPPO Laura Kövesiová adresovala v pondelok (18. 12.) EK list pre vážne riziko porušenia zásad právneho štátu na Slovensku. Upozorňuje na zmeny v trestnom práve a ochrane oznamovateľov aj rušenie špeciálnej prokuratúry. Podľa EPPO plánované kroky vlády SR predstavujú „amnestiu“ v značnom počte aktívnych vyšetrovaní podvodov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šimečkov apel: Trestný zákon treba stiahnuť, ohrozuje sa čerpanie eurofondov!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne