eReport.sk
Na ilustračnej snímke cencúle visia zo strechy domu.
Na ilustračnej snímke cencúle visia zo strechy domu. Foto: tasr/ap

SHMÚ varuje pred nízkymi teplotami! Niekde môžu klesnúť na mínus 22 stupňov

SHMÚ varuje pred nízkymi teplotami! Na viacerých miestach Slovenska možno v noci očakávať veľmi nízke teploty. V Banskej Bystrici, Brezne, Gelnici, Rožňave, Spišskej Novej Vsi, Poprade a Liptovskom Mikuláši môže teplota klesnúť na mínus 20 až mínus 22 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre okresy vydal výstrahu druhého stupňa.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. počasie, mráz
  2. Silné mrazy začali SHMÚ Lomnický štít mínus
  3. Počasie komplikuje železničnú dopravu! Kde vlaky meškajú?

„Nízka teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch,“ priblížili meteorológovia. Výstraha by mala predbežne platiť do pondelka (6.2.) do 9.00 h.

V nektorých regiónoch má poriadne prituhnúť

Pre okresy Kežmarok, Levoča, Stará Ľubovňa, Ilava, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov i pre všetky ostatné okresy Žilinského a Banskobystrického kraja by mala platiť v rovnakom čase výstraha prvého stupňa. V týchto regiónoch sa očakáva teplota od mínus 15 do mínus 17 stupňov Celzia.

Na východnom Slovensku treba v pondelok ráno počítať tiež so snehovými závejmi a jazykmi. Výstraha prvého stupňa platí do 6.00 h pre okresy Prešov, Košice mesto, Košice okolie, Trebišov, Michalovce a Vranov nad Topľou.

Hrozí príchod „beštie“

Ako sme vás v nedeľu informovali, „beštia z východu“, ktorá v Česku naposledy úradovala v roku 2021, znovu hrozí Európe krutým mrazom, hustým snežením a nepríjemným vetrom. 

Zima sa končí za necelé dva mesiace, to najhoršie z nej je však ešte len pred nami, upozorňujú meteorológovia. Po dvoch rokoch by sa mohla do Európy prihnať beštia z východu. S týmto obávaným javom sa spájajú neznesiteľné mrazy a teploty okolo mínus 20 stupňov Celzia.

 „Beštia z východu je jednoznačne v hre. Už teraz vieme, že teploty sa prepadnú hlboko pod priemer,“ domnievajú sa českí meteorológovia.

Kritická má byť polovica februára

Česko vuplynulých dňoch potrápil silný vietor i snehová metelica. Od piatka sa tisíce domácností potýkali s výpadkami prúdu. Okrem beštie z východu sa na počasí podpíše polárny vír, ktorý je momentálne vo fáze rozpadu. 

Rast teplôt v stratosfére vytlačuje mrazivý vzduch k zemskému povrchu. Podľa českej meteorologičky Dagmar Honsovej sa to naplno prejaví v polovici februára.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SHMÚ varuje pred nízkymi teplotami! Niekde môžu klesnúť na mínus 22 stupňov

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti