eReport.sk
Anna Zemanová (SaS). Foto: tas

Šéfka klubu SaS: Ak nemám sestru lekárku, možno by som už ležala v nemocnici alebo niekde inde!

Nebrali si pred ústa servítky! Lockdown, núdzový stav, sprísnené opatrenia, ale aj katastrofický stav v zdravotníctve a v nemocniciach. Aj to boli témy, o ktorých sa dnes rozprávali poslanec za Hlas – SD Erik Tomáš a poslankyňa a šéfka poslaneckého klubu za SaS Anna Zemanová v rozhlasovej relácii RTVS Sobotné dialógy. a ako sa dalo čakať, nič si nedarovali!

Reč ihneď prišla aj na sprísnenie opatrení. Padla teda otázka, prečo tvrdšie opatrenia vláda neodklepla už dávno. Saskárka Zemanová len pripomenula, že ich strana sa o niečo podobné snažila už v minulosti. “Keby bol prijatý semafor zdravia situácia by mohla byť iná,” povedala Zemanová. Tá uviedla, že na začiatku decembra strana SaS chcela zaviesť iniciatívu, spomínaný tzv. semafor zdravia.

Moderátorka Erikovi Tomášovi pripomenula, že za stav súčasného zdravotníctva môžu aj predošlé vlády, ktorých bol súčasťou “Ešte raz, je snaha vťahovať opozíciu do tejto situácie,” bránil sa poslanec.

Erik Tomáš v živom vysielaní priznal, že manažovanie nemocníc sa na Slovensku aj za minulých vlád mohlo robiť lepšie. – Foto: tasr

To naštartovalo aj samotnú Zemanovú a politici sa začali prekrikovať. “12 rokov ste ju riadili,” skočila do reči Tomášovi, ktorý sa voči tomu ohradil. “Tak sa počúvajte,” podčiarkla ostro.

Sypal si popol na hlavu

Tomášovi vadí, že sa štát nestará k pozitívne testovaných občanov. “Je pravda, že niektorých ľudí štát opustí, keď im dá pozitívny test,” obvinil poslanec. No ihneď sa dotkol preberanej témy ohľadom stavu zdravotníctva.

“Priznávam, že za 12 rokov mohlo byť to zdravotníctvo lepšie menežované,” nečakane priznal. Práve on bol súčasťou vládnej koalície aj v minulých volebných obdobiach. V súčasnosti po odchode zo Smeru v parlamente pôsobí vo farbách Hlas – SD Petra Pellegriniho.

Zemanová priznala, že musí v jednej veci súhlasiť so svojim politickým oponentom. Podčiarkla, že boj s koronou sa musí vyhrať “pred nemocnicou” a nie priamo na nemocničných lôžkach.

Tomáš o Ivermektíne

Tomáš sa dotkol aj témy rôznych alternatívnych liečiv, o ktorých sa vedú v súvislosti s vírusom ostré debaty. “Śtát sa príliš sústredil na plošné testovanie a očkovanie a nie na samotnú liečbu,” myslí si Tomáš. Straník Hlasu povedal, že by mali odborníci a minister viac cieliť na liečivá ako Ivermektín, ktoré podľa niektorých špecialistov zaberajú v boji proti ochoreniu.

Okolo lieku Ivermektín sa vedie búrlivá diskusia medzi politikmi už dlhší čas. – Foto: wikipedia

“Ľudí už unavuje počúvať, čo by bolo, keby bolo. Kebyže nemám sestru lekárku, tak by som možno už ležala v nemocnici alebo niekde inde,” poznamenala Zemanová. Upriamila pozornosť na to, aby sa ľudia spoliehali na overené lieky.

Na muške eKaranténa

Hostia diskusie sa dotkli aj často skloňovanej témy, a tou je eKaranténa. Ide o smart riešenie kritickej situácie aj pomocou mobilnej aplikácie. Tá by napríklad monitorovala prípadnú karanténu a izoláciu ľudí, vracajúcich sa cez hranice. Tomáš pripomenul, že nástroj eKaranténa predstavili už na jar vládni predstavitelia s veľkou pompou, Podotkol, že Richard Sulík chcel v januári eKaranténu opäť zaviesť, no premiér Igor Matovič mu to prekazil. “Ako malé deti,” vyhrešil štátnikov Tomáš.

K téme sa pridala Zemanová. “Súhlasím s návrhom vedcov, aby sme sa dostali do normálneho stavu treba obmedziť mobilitu, včera bolo v Starom meste plno ľudí, akoby nebol núdzový stav,” čudovala sa Zemanová.

Politička povedala, že kľúčovým opatrením je zákaz nočného vychádzania. Tu sa diskutéri dotkli aj sprísnenia opatrení. Súhrn nových pravidiel unikol po rokovaní vlády. Medzi nové pravidlá patrí sprísnenie situácie na hraniciach, ale aj odštartovanie samotestovania v školách či firmách.

Obmedzenia by mali platiť tri týždne, a to od prvého marca. “Veľmi pekne prosím, aby sme tie tri týždne vytrvali a poslúchli vedcov,” prehovorila k ľuďom poslankyňa.

Excellovské tabuľky

Moderátorka upozornila, že v rámci očkovania sú ľudia nad 65 rokov určený až do ôsmej fázy vakcinácie. Podčiarkla aj fakt, že Slovensko má nedostatok vakcín a otvorila tému očkovania kontroverznou vakcínou Sputnik.

“Nechcem, aby sa na ľudí pozeralo cez excellovské tabuľky,” vyhlásil Tomáš. Na Zemanovú sa ohradil za jej slová ohľadom seniorov, ktorá naznačila, že táto skupina ľudí sa vyskytuje najmä vo svojich domovoch a ekonomicky nie je už aktívna. “Vy chcete prekrútiť moje slová,” ohradila sa Zemanová, keď ju Tomáš obvinil, že zo seniorov robí ľudí druhej kategórie.

Tomáš povedal, že diskusia o Sputniku je zástupná téma a premiér ňou chcel len prekryť katastrofické čísla ohľadom úmrtí na Covid na Slovensku. “Urobili by sme aspoň to, že nech to je na skladoch a potom počkáme na registráciu a podobne,” podčiarkol.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity