eReport.sk
top1 Matovič, Krajčí, Naď
Premiér Igor Matovič, vľavo minister obrany Jaroslav Naď a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: tasr

Prichádzajú tvrdšie pravidlá: Unikli nové zákazy! Spasia Slovensko?

AKTUALIZOVANÉ Po štyroch dňoch rokovaní o boji s koronavírusom vláda rozhodla. Unikol súbor opatrení, ktoré štát s odborníkmi mali odklepnúť. Ide o súbor opatrení, ktoré majú platiť nasledujúce tri týždne. O čo pôjde?

Nové opatrenia majú platiť od 1. do 21. marca a majú radikálne zatočiť s pandémiou. Pravidlá sú zatiaľ predbežné a neoficiálne a môžu sa meniť. Ako prvé o prísnejších pravidlách informovali Hospodárske noviny.

Nové pravidlá

Medzi tie patrí napríklad otvorenie škôl len pre rodičov, ktorí musia chodiť nutne do práce. Lekári dostanú nové pokyny, ako sa starať o pacientov doma a testovať sa má vo firmách a na školách samotestami. Tie budú zasielané aj domov.

Povinné respirátory

Medzi čerstvé pravidlá pribudne aj povinné nosenie respirátorov, ktoré už zavádza aj susedná Česká republika. O tom sa špekulovalo už dlhšie. Ide o typ FFP2 a budú povinné v MHD, v obchodoch a neskôr v ostatných interiéroch. Taktiež budú zakázané prechádzky mimo okres a bude zavedený nočný zákaz vychádzania.

Zriadená linka

Dôraz sa má klásť na striktné dodržiavanie opatrení. Za týmto účelom bude zriadená aj linka, kde sa dá upozorniť na nedodržiavanie pravidiel.

Vyžadované je tiež, aby zákazníci v obchodoch dodržiavali prísne rozostupy a to aby sa v priestore 15 metrov štvorcových bola iba jedna osoba.

Zlepšenie komunikácie a informovania

Výrazným zlepšením by mala prejsť forma informovania o nákaze Covid – 19. Nakazení by mali dostať materiály popisujúce, ako sa pri ochorení majú správať. Má sa tiež zlepšiť komunikácia medzi obvodnými lekármi a kontrola nahlásenia pozitívneho pacienta u všeobecného lekára.

Samostatnou kapitolou sú tzv. hodiny určené pre nakupovanie seniorov v dopoludňajších hodinách. Počas nich by sa mali do obchodov môcť dostať aj zdravotne postihnuté osoby, a to aj so sprievodom.

Prísnejšie pravidlá pre pozitívnych

Pre pozitívne testovaných sa zrejme zrušia niektoré “privilégiá”. Nebudú môcť chodiť mimo svojho obydlia. Výnimka by mala platiť pre návštevu lekára a lekárne.

Tvrdšie obmedzenia na hraniciach

Tvrdšie pravidlá sa dotknú aj pendlerov na hraniciach. Tí budú musieť disponovať pri hraničnej kontrole negatívnym testom na Covid – 19 nie starším ako 72 hodín.

Do praxe by sa mala zaviesť aj aplikácia e-karanténa, kde by sa malo dať vybrať medzi domácou alebo štátnou karanténou.

Krajné riešenie

Podľa Hospodárskych novín sa v dokumente hovorí aj o “príprave na zavedenie tvrdého obmedzenia pohybu, zastavenia výroby a uzavretia krajiny“. A to v prípade, ak sa situácia v krajine nezlepší do 21. marca.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Zaujímavosti