tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Tank so symbolom Z.
Tank so symbolom Z. (ilustračná snímka). Zdroj: Ozbrojené sily Ukrajiny

Šéf ukrajinskej diplomacie: Vyzývam všetky štáty, aby kriminalizovali používanie symbolu „Z“!

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval v utorok krajiny sveta, aby zakázali používanie písmena „Z“, ktorým je označená časť vozidiel ruských inváznych vojsk na Ukrajine. Podľa Kulebu by používanie tohto symbolu malo byť trestné, keďže ide o verejné vyjadrenie podpory vojenskej agresii, informoval denník The Guardian.

„Vyzývam všetky štáty, aby kriminalizovali používanie symbolu ‚Z‘ ako spôsobu vyjadrenia podpory agresívnej vojne, ktorú voči Ukrajine vedie Rusko,“ napísal v utorok na Twitteri šéf ukrajinskej diplomacie.

V Nemecku už začali plniť Kulebovu výzvu

Písmeno „Z“ v kontexte ruskej invázie podľa neho symbolizuje vojnové zločiny, zbombardované mestá a tisíce zavraždených obyvateľov Ukrajiny. Verejná podpora takýchto barbarských činov by mala byť zakázaná, uviedol Kuleba.

Zavedenie takýchto zákazov na základe ustanovení o verejnom schvaľovaní trestných činov v uplynulých dňoch avizovali niektoré nemecké spolkové krajiny. Nemecké ministerstvo vnútra naznačilo, že takéto opatrenie by mohlo byť zavedené aj na celoštátnej úrovni.

Na význam písmena „Z“ je viac vysvetlení

Čo presne znamená písmeno „Z“ v kontexte vojny na Ukrajine nie je jasné, respektíve existuje niekoľko rôznych vysvetlení. Samotné ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ide o symbol víťazstva, alebo boja za mier a za pravdu alebo za „demilitarizáciu“ a „denacifikáciu“, čo sú pojmy z ruskej propagandy zdôvodňujúcej útok na Ukrajinu. Iné interpretácie hovoria o tom, že Z môže symbolizovať aj západ ako smer ruského útoku alebo ukrajinského premiéra Volodymyra Zelenského ako ruského nepriateľa číslo jeden.

Niektorí robia paralely aj so symbolmi

V Rusku sa začalo písmeno „Z“ objavovať na budovách, autách, oblečení a sociálnych sieťach na znak podpory „špeciálnej vojenskej operácie“, ako Moskva eufemisticky nazýva svoju agresiu voči Ukrajine. Ruské jednotky používajú na Ukrajine aj iné označenia, ale ako symbol podpory invázie sa vžilo hlavne písmeno „Z“. Odporcovia invázie robia v tejto súvislosti paralely aj so symbolmi fašizmu. 

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Tank so symbolom Z.
  2. gymnastika, šport
  3. Tank so symbolom Z.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf ukrajinskej diplomacie: Vyzývam všetky štáty, aby kriminalizovali používanie symbolu „Z“!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku