eReport.sk
Na snímke nosná raketa Falcon 9 s kozmickou loďou Crew Dragon spoločnosti SpaceX odštartovala zo štartovacieho komplexu v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride v piatok 8. apríla 2022.
Foto: tasr/ap

Irán úspešne otestoval nosnú raketu Zúldžanáh

Irán úspešne vykonal druhý skúšobný štart nosnej rakety Zúldžanáh určenej na vynášanie družíc do kozmu. S odvolaním sa na iránske ministerstvo obrany o tom v nedeľu informovala agentúra Fars, podľa ktorej bol štart rakety úspešný. 

Ide o trojstupňovú raketu, ktorá môže používať motory na pevné aj tekuté palivo. Je schopná niesť náklad s hmotnosťou 220 kilogramov a dostať sa do výšky 500 kilometrov. Agentúra AP v nedeľu uviedla, že správ& o štarte rakety Zúldžanáh sa objavili len deň po tom, ako sa Irán a Európska únia dohodli na obnovení pozastavených rokovaní o nefungujúcej jadrovej dohode uzavretej medzi Iránom a svetovými mocnosťami.

Podľa AP nie je jasné, kedy presne bola raketa vypustená, ale oznámenie prišlo po tom, ako sa družicami podarilo zachytiť  prípravy na odpaľovacej rampe v púšti. Irán zhruba v tom čase aj priznal, že plánuje testy rakety Zúldžanáh.

Zdroj: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Irán úspešne otestoval nosnú raketu Zúldžanáh

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti