Šéf očisty na Slovensku. A polície Štefan Hamran znovu prezentoval svoje názory. Na NBÚ, „našich chlapcov,“ ale i na opozičného politika Roberta Fica. Reagoval i na bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a za doteraz nevyjasnených okolností zosnulého generála Milana Lučanského. Tí obaja, podľa Hamrana, zakazovali „slušným a odvážnym vyšetrovateľom,“ (Apačom) konať tak, ako káže zákon. Policajný prezident najprv vystúpil v relácii Hospodárskych novín „Doslova,“ a vzápätí diskutoval aj pre Postoj. Ponúkame vám výber z oboch relácií.
Mikulcova previerka
V Hospodárskych novinách sa Hamran vyjadril k nedávnej kauze, v ktorej figuroval Národný bezpečnostnú úrad, Vojenské spravodajstvo a odvolaný minister vnútra Roman Mikulec.
Národná kriminálna agentúra (NAKA) vyšetruje podozrenia v súvislosti s nehospodárnym nakladaním s majetkom vo Vojenskom spravodajstve (VS). Týka sa to obdobia rokov 2015 až 2020.
Šéf polície podčiarkol, že cieľom NKÚ či NAKA bolo kontrolovať nakladanie s financiami, nie spravodajské postupy či technické zariadenia. „Verejný záujem si vyžaduje, aby orgány činné v trestnom konaní tieto veci preverili,“ zdôraznil. Problémom je, že NAKA odobrala aj tajné spisy, s ktorými nemá vyšetrovateľ NAKA nakladať, pretože nemá k tomu určenú bezpečnostnú previerku.
„Naši chlapci“
Ďalej policajný prezident opätovne obhajoval „čurillovcov.“ Tvrdil, že predsa „súd povedal, že ich stíhanie je nedôvodné.“ To tak nie je celkom pravda, keďže sa daný súd vtedy vyjadroval k väzbe. Nie k tomu, či skutok, ktorý sa im kladie za vinu, spáchali. A všetci „Apači“ sú naďalej obvinení.
„Prepisy, ktoré púšťa Fico na tlačovkách, sú zmanipulované. Sú to slušní ľudia a odvážni vyšetrovatelia. Ktorí práve za bývalých policajných prezidentov nemohli konať. Vyšetrovatelia ako Daňko a Čurilla neboli za éry Fica, Gašpara a Lučanského ochotný ohnúť chrbát a slúžiť politickej moci. Preto teraz musia trpieť. Ja som hrdý na to, že sa mi podarilo absolútne odpolitizovať policajný zbor.“
A zase tie kompetencie
Štefan Hamran veľmi rád verejnosť informuje o prebiehajúcich trestných konaniach. Problémom je, že policajný prezident nie je orgánom činným v trestnom konaní. Zo zákona môžu informácie o trestných konaniach podávať len OČTK. Hamran opakovane uviedol, že s vyšetrovateľom „riešil to, či ono..“ Nuž, podľa akého zákonného ustanovenia, nespomenul.
Šéf očisty na Slovensku
V Postoji dostal Štefan Hamran takmer tie isté otázky ako v Hospodárskych novinách. Rovnako vyzerali aj odpovede. Uviedol, že je potrebné „čistiť ďalej.“ Tak inštitúcie, ako samotný policajný zbor. „Lebo vždy sa môže stať, že niekto prejde na druhú stranu.“
Dotkol sa i politizácie policajného zboru. Podľa Hamrana sú to práve politici, ktorí „zaťahujú políciu do politického boja.“ Čo je podľa neho „nefér“ a „nemiestne,“ lebo „policajný zbor má byť nezávislý.“
Nuž, s tým sa nedá nesúhlasiť. Otázkou ale je, ako veľmi apolitický je samotný prezident PZ SR, ktorý na pravidelnej báze usporiadava tlačové konferencie, kde sa vyjadruje(niekto by to mohol nazvať aj útokom) voči opozičným politikom a to najmä voči predsedovi Smeru Ficovi.
Pán Hamran, ktorý odpolitizoval PZ SR, a ktorý bdie nad zákonnosťou a nezávislosťou polície, by možno mohol verejnosti povedať aj to, prečo napríklad NAKA nevyšetrovala pána Mikulca. Keďže aj voči nemu svedčil kajúcnik František Imrecze.
Zdroj: Postoj, Hospodárske noviny
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Lučanský a Gašpar hanbou polície? Hamran: Ja jediný som odpolitizoval policajný zbor!