eReport.sk
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Foto: tasr/ap

Šéf diplomacie EÚ chce stupňovať vojenskú pomoc Kyjevu. Diplomat Borrell: Ide o prioritu!


Prioritou Európskej únie by v čase ruského útoku na východe tejto krajiny malo byť poskytnutie ďalšej vojenskej pomoci – nie ďalšie sankcie. Povedal to šéf diplomacie EÚ Josep Borrell po pondelkovom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Luxemburgu.

Situácia v separatistickom regióne Donbas sa podľa neho vystupňuje „so sankciami i bez nich“. Prerušenie dovozu plynu z Ruska ruskú armádu nezastaví. Naozaj dôležitá je podľa jeho slov pomoc a obrana.

EÚ už vo februári a v marci schválila dva vojenskej balíky pomoci pre Ukrajinu, každý v hodnote 500 miliónov eur, pripomína DPA.

Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ v pondelok rokovali o ďalšom postupe vo vojne na Ukrajine vrátane nových sankcií namierených voči dovozu ropy z Ruska i o zaslaní ďalšej vojenskej pomoci v hodnote 500 miliónov eur, píše DPA.

Borrell dodal, že ďalší balík vojenskej pomoci musia ešte odsúhlasiť členské krajiny EÚ, Európsky parlament i parlamenty jednotlivých členských krajín. EÚ už vo februári a v marci schválila dva vojenskej balíky pomoci pre Ukrajinu, každý v hodnote 500 miliónov eur, pripomína DPA.

Borrell takisto pripomenul záväzok EÚ vyvodiť voči Rusku zodpovednosť za údajné vojnové zločiny na Ukrajine. Predstavitelia EÚ z poradnej misie Európskej únie na Ukrajine (EUAM) majú podľa jeho slov prokurátorom Medzinárodného trestného súdu v Haagu (ICC) pomôcť s vyšetrovaním.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Obavy z prezradenia?
  2. Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell.
  3. Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.
  4. Žiadna vojna?
  5. Markus Ederer.
  6. Eduard Heger (OĽANO) počas tlačovky na bratislavskom letisku bezprostredne po návrate z Kyjeva.
  7. Premiér Eduard Heger (OĽANO).

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf diplomacie EÚ chce stupňovať vojenskú pomoc Kyjevu. Diplomat Borrell: Ide o prioritu!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne