eReport.sk
Richard Sulík predseda SaS
Predseda SaS Richard Sulík oznámil, že SaS vypovedá koaličnú zmluvu. Foto: tasr/Novák

SaS upozorňuje na tento fakt! Generálny tajomník už vydal pokyn na preverenie


Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR dalo preveriť dohody o vykonaní práce a o pracovnej činnosti, ktoré má uzatvorené. Pre TASR to uviedli z komunikačného oddelenia rezortu v reakcii na kritiku SaS k rastu počtu dohodárov.

,,Novovymenovaný generálny tajomník služobného úradu MZ SR vydal pokyn na preverenie dohôd o vykonaní práce a dohôd o pracovnej činnosti, ktoré má ministerstvo uzatvorené,“ reagoval pre TASR rezort. Podotkol, že dohody uzatvára v prvom rade pre potreby napĺňania svojich kompetencií. Pričom náklady na odmeňovanie sú financované buď zo štátneho rozpočtu, alebo z externých zdrojov.

Z prostriedkov štátneho rozpočtu

Z prostriedkov štátneho rozpočtu je na MZ SR platených 126 ,,dohodárov“, ozrejmilo ministerstvo. ,,Medzi nimi napríklad členovia akreditačnej komisie (17 osôb), členovia etickej komisie (13 osôb), členovia komisie na overenie ovládania štátneho jazyka (deväť osôb), tlmočníci, pracovníci strážnej služby, externí analytici a podobne,“ priblížilo.

Popri svojom hlavnom zamestnaní

Rezort má tiež uzatvorených 492 dohôd, ktoré sú refinancované zo zdrojov plánu obnovy, eurofondov alebo iných projektov. Ide o dohody s lekármi, farmaceutmi, sestrami a ďalšími zdravotníckymi pracovníkmi a odborníkmi z iných oblastí, ktorí prácu pre ministerstvo vykonávajú popri svojom hlavnom zamestnaní.

Plán obnovy

,,Napríklad, na implementácii plánu obnovy a odolnosti pracuje na ministerstve na niektorú z foriem dohody 69 osôb. Na príprave a aktualizácii štandardných diagnostických a terapeutických postupov pracuje ďalších 163 osôb,“ priblížil. Ďalší ,,dohodári“, ktorých mzdy sú refinancované z externých zdrojov, pracujú napríklad na projektoch, týkajúcich sa linky duševného zdravia (26 osôb), digitalizácie, tvorby projektov na podporu prevencie či optimalizácie v oblasti energetickej efektívnosti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Potrebujeme schváliť rozpočet
  2. Všetko kvôli Ukrajine
  3. Robert Fico v prešovskej centrále strany Smer-SD.

Enormný počet ľudí na dohodu

SaS upozornila, že ministerstvo zdravotníctva zamestnáva na dohodu enormný počet ľudí. Poukazuje pritom na údaje zo správy Rady pre štátnu službu. Rada podľa nich odporúča, aby to prešetril Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR i Národný inšpektorát práce.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SaS upozorňuje na tento fakt! Generálny tajomník už vydal pokyn na preverenie

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne