eReport.sk
Potrebujeme schváliť rozpočet
Minister financií Michal Horváth, foto:tasr

Potrebujeme schváliť reálny rozpočet! Nový minister financií volá po podpore parlamentu. Márne?!

AKTUALIZOVANÉ Príprave rozpočtu na budúci rok by pomohlo, keby nová vláda odborníkov dostala dôveru parlamentu. Ministerstvo financií (MF) SR by sa tak mohlo sústrediť na prípravu realistického rozpočtu, ktorý by na jednej strane zvládla ekonomika. Rovnako aj súčasne by nasmeroval Slovensko k udržateľným verejným financiám.

Potrebujeme schváliť reálny rozpočet

Ak vláda dôveru nezíska, alebo parlament neschváli novelu dlhovej brzdy, bude musieť rezort financií pri súčasnej vysokej úrovni verejného dlhu pristúpiť k príprave vyrovnaného rozpočtu. „Rozsah tých opatrení je tam podstatne väčší, s akým by sme museli rátať pri postupnej konsolidácii verejných financií. Budeme sa snažiť tie opatrenia formulovať tak, aby boli čo najmenej škodlivé pre ekonomiku a zároveň prispievali k ozdraveniu verejných financií. V prípade vyrovnaného rozpočtu by sme museli ísť aj k opatreniam, ktoré by výrazným spôsobom brzdili ekonomický vývoj,“ upozornil Horváth.

Márna snaha?

Opätovne zdôraznil, že slovenské verejné financie nie sú v dobrom stave. Ak sa neprijmú žiadne opatrenia. Politiky na príjmovej a výdavkovej strane rozpočtu sú nastavené tak, že v najbližších rokoch budú pokračovať deficity na úrovni okolo 6 % hrubého domáceho produktu (HDP). „Toto je niečo, čo je pre Slovensko neúnosné, a preto treba konať. Prvou veľmi dôležitou kapitolou na ceste k riešeniu tohto problému je mať otvorenú diskusiu o tom východiskovom stave, identifikovať, že máme problém a že je potrebné konať,“ konštatoval minister.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Personálne čistky pokračujú
  2. Hegera a Naďa nebudú voliť ani ich rodičia
  3. Michal Kaliňák (Hlas-SD).
  4. Nový premiér Ľudovít Ódor, vľavo, a odchádzajúci premiér Eduard Heger.

Pripomenul aj situáciu v parlamente, ktorý schvaľuje nové opatrenia s možným nepriaznivým vplyvom na hospodárenie štátu. „Sú to poslanecké iniciatívy, s ktorými veľa nenarobíme. Ak sa prijmú nejaké ďalšie opatrenia, o to horšia tá východisková pozícia bude,“ upozornil.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Potrebujeme schváliť reálny rozpočet! Nový minister financií volá po podpore parlamentu. Márne?!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti