eReport.sk
Diana Santusová Foto: TV Markíza

Santusová, ktorej Mikulec naďalej neverí, už nemohla mlčať: Takto to bolo s detektorom lži!

Vyšetrovateľka Diana Santusová absolvovala detektor lži, ktorým prešla. Ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi sa to však nepozdáva. Podľa denníka Sme sa mu nevidia okolnosti za akých obidvoma testami prešla. Vyšetrovateľka poslala do médií svoje stanovisko, kde všetko dopodrobna vysvetľuje.

Santusová vo svojom vyjadrení tvrdí, že po vyzvaní zo strany aktuálneho vedenia Úradu inšpekčnej služby na absolvovanie vyšetrenia na detektore lži, toto ani raz neodmietla a ani sa mu nevyhýbala. Tvrdí, že na Kriminalistickom a expertíznom ústave Policajného zboru jej
boli určené 3 termíny.

“Nešlo o moju iniciatívu, ako ani o môj výber”

„Pri prvom termíne bolo vyšetrenie ukončené z objektívnych dôvodov zo strany zamestnanca daného pracoviska. Druhý termín mi bol zrušený z mne neznámych príčin a to preukázateľne zo strany vedenia Úradu inšpekčnej služby. V čase tretieho termínu som bola, žiaľ, práceneschopná,” vysvetľuje dôvody.

„Psychofyziologické overenie mojej pravdovravnosti na detektore lži som absolvovala dňa 07.10.2021 na Národnom bezpečnostnom úrade (NBÚ) na základe písomnej žiadosti Úradu inšpekčnej služby zo dňa 26.08.2021 adresovanej NBÚ a na základe následnej písomnej výzvy. resp. žiadosti Národného bezpečnostného úradu o účasť na psychofyziologickom overení pravdovravnosti zo dňa 05.10.2021. V uvedenom prípade teda nešlo o moju iniciatívu, ako ani o môj výber,” pokračuje Santusová.

Santusová: Účelovo ma diskreditujú

Vyšetrovateľka je presvedčená, že keďže vyšetrenie na detektore nedopadlo podľa predstáv „niektorých osôb”, jej nadriadení jeho výsledky nezmyselne a účelovo spochybňujú.

„Takéto konanie nemožno vnímať inak ako absurdné vytváranie nezmyselných pseudoargumentov, a to len z dôvodu iracionálneho odmietania zmierenia sa s objektívnou realitou, a síce, že som vo všetkom hovorila pravdu a postupovala som pri svojej služobnej činnosti vždy výlučne v súlade so zákonom,” pokračuje.

Vyšetrovateľka má pocit, že dochádza k účelovej diskreditácii jej osoby zo strany čelných predstaviteľov Policajného zboru a ministerstva vnútra a tak bolo „vykonanie uvedeného vyšetrenia nezávislou štátnou inštitúciou v záujme objektivity priam nevyhnutné, čo podaním žiadosti o jeho vykonanie na NBÚ očividne potvrdilo aj aktuálne vedenie Úradu inšpekčnej služby. Z rovnakého dôvodu som sa navyše rozhodla absolvovať uvedené vyšetrenie aj nezávislým a certifikovaným polygrafológom.”

Vyzvala, aby na detektor lži išiel aj šéf inšpekcie

Na záver svojho stanoviska si neodpustila od výzvu pre nadriadených. „Dovolím si touto cestou poukázať aj na množstvo verejne dostupných komentárov a hodnotení tak ako laickej,
tak aj odbornej verejnosti, ktorá poukazuje na potrebu rovnakého zaobchádzania v právnom štáte a vyzýva na absolvovanie vyšetrenia na detektore lži aj aktuálne dočasne povereného riaditeľa Úradu inšpekčnej služby, dezignovaného prezidenta Policajného zboru a stále obvinených vyšetrovateľov Policajného zboru služobne zaradených na NAKA P PZ,” odkázala.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Branislav Zurian

Ani dva testy na detektore lži, ktorými prešla vyšetrovateľka Diana Santusová z policajnej inšpekcie, nepresvedčili jej nadriadených, že hovorí pravdu. Nepozdávajú sa im okolnosti, za akých testy robila, informoval v utorok denník SME.

To, čo tvrdil Mikulec v auguste už neplatí?

„Je to historicky prvýkrát, keď príslušník Policajného zboru absolvoval psychofyziologické overenie pravdovravnosti inde ako v Kriminalisticko-expertíznom ústave Prezídia Policajného zboru,“ reagovala hovorkyňa ministerstva vnútra Barbara Túrosová.

Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) naďalej Dianu Santusovú spochybňuje. – Foto: tasr

Denník pripomenul aj výrok ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) z augusta tohto roku. „Ak by boli na polygrafe (pochybnosti) vyvrátené, potom by bolo na mieste v prípade ďalších tlakov hovoriť o zvláštnych a nečestných praktikách vysokých policajných funkcionárov,” komentoval Mikulec v lete. Čo teraz spraví s výsledkom dvoch testov z polygrafov, jasné podľa SME nie je. Šéf silového rezortu vraj odkázal, že si vyžiada odborné stanovisko od príslušného útvaru, a potom sa rozhodne.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Santusová, ktorej Mikulec naďalej neverí, už nemohla mlčať: Takto to bolo s detektorom lži!

Odoberať
Upozorniť na
guest
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport