eReport.sk
S orientáciou na Západ
Premiér Ľudovít Ódor a minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský. Zdroj: tasr

Ódor s Wlachovským: Rovnako ako Hegerova vláda, aj naša je v otázke zahraničnej politiky apolitická!

S orientáciou na Západ. Vláda má záujem udržať kontinuitu v zahranično-politickej orientácii Slovenska. Chce tiež viesť rezort na profesionálnej úrovni, nie politicky. Uviedol to premiér Ľudovít Ódor po štvrtkovom stretnutí s novým ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Wlachovským.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Igorove kvalifikácie
  2. Všetko pre dobro občanov?
  3. Ľudovít Ódor
  4. Sme v nebezpečenstve
  5. Poslanec OĽANO Igor Matovič je úspešný politik

Apoliticky – teda jedným smerom

Podobne ako vlády doteraz, aj my ideme cestou profesionálneho riadenia rezortu, nevyberáme sa politickou cestou, ale cez kariérnych diplomatov riešime, čo treba riešiť,“ skonštatoval predseda vlády.

Zdôraznil, že Slovensko chce byť platným a dobrým členom Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie. „Budeme všetky dohody, ktoré Slovenská republika podpísala, ctiť a zároveň plniť všetky naše záväzky,“ vyhlásil.

Pán minister zahraničia

Wlachovský zopakoval, že zahraničná politika Slovenska bude jasná, čitateľná a hodnotová. „Počítam s tým, že do obdobia, ktoré nám je určené, podáme profesionálny výkon pri obhajobe záujmov SR a obhajobe toho, na čom nám na medzinárodnom poli záleží,“ povedal.

Pán Wlachovský by možno mohol bežným Slovákom vysvetliť, či pôjde naozaj o „záujmy SR,“ alebo „záujmy Slovákov,“ alebo „záujmy prezidentkinej vlády.“ A tiež sa vyjadriť k tomu, prečo pred svojím oficiálnym zvolením absolvoval cestu do Washingtonu. Spolu s tímom Zuzany Čaputovej.

A aj to, v akom záujme Slovákov je prvý krok tejto vlády a to na týždeň postaviť na hranice nielen policajtov ale aj vojakov, aby bol Globsec v bezpečí. Čo je tiež taká apolitická mimovládka, asi ako je úradnícka vláda naozaj vládou nezávislých odborníkov.. mimochodom, pán Wlachovský pre Globsec pracoval..

Postoj Slovenska voči vojne na Ukrajine zostane podľa jeho slov nemenný. „Naše pozície sú jasné, chceme spravodlivý mier, ktorý potrestá vinníka a odškodní obeť. Budeme pokračovať v podpore Ukrajiny ako doposiaľ, lebo je to v záujme SR a jej občanov,“ doplnil.

Boj proti dezinformáciám

Za dôležité témy, ktorým sa chce venovať, považuje nový minister aj strategickú komunikáciu a boj proti dezinformáciám.

„Potrebujeme v tomto smere pridať a veci nastaviť tak, aby pokračovali aj po ukončení nášho mandátu,“ skonštatoval. Otázkou je, či proti tým dezinformáciám, ide v zahraničnej politike nezávislá a apolitická vláda, bojovať tiež len jedným smerom..

Dobré vzťahy

Okrem toho chce Wlachovský udržiavať čo najlepšie vzťahy so spojencami a susedmi.

„Včera som mal sériu telefonátov. Začal som s českým kolegom Janom Lipavským, pokračoval s rakúskym ministrom Alexandrom Schallenbergom a telefonoval som aj s poľským ministrom Zbigniewom Rauom,“ priblížil.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ódor s Wlachovským: Rovnako ako Hegerova vláda, aj naša je v otázke zahraničnej politiky apolitická!

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php