tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ruský minister obrany Sergej Šojgu.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu. Foto: tasr/ap

Ruský právnik o Putinovom dekréte: Povoľuje mobilizáciu v tom najširšom zmysle slova!

Dekrét o čiastočnej mobilizácii, ktorý podpísal šéf Kremľa Vladimir Putin, by v skutočnosti mohol mať širší záber, než avizoval vo svojom príhovore. Pre stanicu CNN to vo štvrtok uviedli viacerí právni experti a politológovia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov hovorí počas zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN.
  2. Ruský minister obrany Sergej Šojgu
  3. Poľský prezident Andrzej Duda
  4. Ruský prezident Vladimir Putin
  5. Expremiér a súčasný podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev.

Putin v stredu ráno vyhlásil čiastočnú mobilizáciu. Vojenská služba sa podľa neho bude vzťahovať len na „občanov, ktorí sú v súčasnosti v zálohe, predovšetkým na tých, ktorí slúžili v ozbrojených silách, majú určité vojenské povolania a relevantné skúsenosti“.

Príslušný dekrét, ktorý šéf Kremľa podpísal, však uvádza pojem „čiastočná mobilizácia“ len v prvom odseku. Na rozdiel od Putinovho príhovoru sa v ňom píše, že branná povinnosť sa nevzťahuje len na tých, ktorí nie sú v stanovenom vekovom rozmedzí, alebo sú chorí či vo výkone väzenského trestu.

Hoci samotný dekrét opisuje mobilizáciu ako čiastočnú, podľa ruskej politologičky Jekateriny Šuľmanovej nevymedzuje žiadne presné kritériá. „Fakt, že sa čiastočná mobilizácia vzťahuje len na občanov v zálohe či tých, ktorí majú potrebné skúsenosti, odznel len v prejave, nie je v dekréte“.

Ruský právnik Pavel Čikov, ktorý sa zameriava najmä na oblasť ľudských práv, na Telegrame vyhlásil, že „dekrét povoľuje mobilizáciu v tom najširšom zmysle slova“. „Rozhodnutie je v kompetencii (ruského) ministerstva obrany, ktoré určí, kto pôjde do vojny, odkiaľ a v akom počte,“ upozornil Čikov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ruský právnik o Putinovom dekréte: Povoľuje mobilizáciu v tom najširšom zmysle slova!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku