tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ruský minister obrany Sergej Šojgu
Ruský minister obrany Sergej Šojgu. Foto: tasr/ap

Povolá Rusko milión záložníkov? Kremeľ: Denník Novaja Gazeta klame!

Moskva vo štvrtok poprela mediálne správy, podľa ktorých dekrét prezidenta Vladimíra Putina o čiastočnej mobilizácii predpokladá povolanie až milióna záložníkov, informovala britská spravodajská stanica Sky News.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin.
  2. Ruský prezident Vladimir Putin.
  3. Ruský prezident Vladimir Putin
  4. Ruský prezident Vladimir Putin
  5. Ruský minister obrany Sergej Šojgu.
  6. Prezidentka Zuzana Čaputová.

Nezávislý ruský denník Novaja Gazeta, ktorý v súčasnosti pôsobí v exile, citoval nemenovaného predstaviteľa Putinovej vlády, podľa ktorého by mali do armády povolať až milión Rusov. Povolanie takéhoto počtu osôb údajne umožňuje siedmy článok Putinovho dekrétu, ktorý podpísal v stredu. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov to podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti označil za klamstvo.

V Rusku platí povinná vojenská služba

Krátko po Putinovom stredajšom vyhlásení o mobilizácii ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že ako súčasť mobilizácie, ktorá sa bude vzťahovať na občanov „s predchádzajúcimi vojenskými skúsenosťami“, povolajú do zbrane 300.000 Rusov, pripomína The Guardian.

„To nie sú ľudia, ktorí nikdy nevideli ani nepočuli nič o armáde,“ povedal Šojgu a dodal, že študentov ani čerstvo povolaných brancov sa mobilizácia týkať nebude. Všetci ruskí muži vo veku od 18 do 27 rokov sú povinní absolvovať ročnú vojenskú službu. Študenti vysokých škôl však môžu popri štúdiu absolvovať výcvik na vojenskej fakulte.

Ruská armáda hlási záujem dobrovoľníkov

Ruská armáda vo štvrtok uviedla, že počas prvého dňa od vyhlásenia čiastočnej mobilizácie sa do bojov na Ukrajine  dobrovoľne prihlásilo najmenej 10.000 záložníkov. TASR správu prevzala z agentúry AFP a televízie Sky News.

Vedúci sekcie generálneho štábu ruskej armády pre mobilizáciu Vladimir Cimlianskij pre agentúru Interfax povedal, že okolo 10.000 ruských občanov sa dostavilo do odvodových stredísk z vlastnej vôle skôr, než im bol doručený povolávací rozkaz. Dodal, že armáda zriadila call centrum, na ktoré sa jednotlivci a organizácie môžu obrátiť s otázkami ohľadom mobilizácie. Ruské ministerstvo obrany nezverejnilo oficiálne zábery z priebehu odvodov, ani neuviedlo, koľkým občanom už boli zaslané povolávacie rozkazy.

Na sieťach koluje množstvo amatérskych videí

Na sociálnych sieťach sa však objavilo množstvo amatérskych videí z rôznych častí Ruska – vrátane sibírskeho mesta Jakutsk, Chabarovského kraja a Čečenska – údajne zachytávajúcich odvody do armády na základe vyhlásenej mobilizácie. Tieto videá však AFP nedokázala nezávisle overiť.

Cimlianskij okrem toho podľa agentúry DPA povedal, že Rusko v rámci pravidelných jesenných odvodov do armády povolalo 120.000 nových brancov. Tí sa však podľa jeho slov nebudú zapájať do „špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine“. Ich počet je nižší ako minulý rok na jeseň, avšak „úplne pokrýva“ súčasné potreby, dodal.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Povolá Rusko milión záložníkov? Kremeľ: Denník Novaja Gazeta klame!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku