eReport.sk
Degradácia pôdy na Slovensku pokračuje, jej rozsah sa však v porovnaní s minulosťou zmiernil.
Ilustračné foto: tasr

Bielorusko povolilo vývoz obilia z Ukrajiny cez svoje územie, oznámil šéf OSN


Bielorusi dali zelenú obiliu. Minsk umožní cez svoje územie transport ukrajinského obilia určeného na export tak, aby mohlo byť vyvážané do sveta z litovských prístavov. Bielorusko si pritom nekladie žiadne predbežné podmienky.

Oznámil to v piatok v New Yorku generálny tajomník OSN António Guterres. Urobil tak po stretnutí s námestníkom bieloruského ministra zahraničných vecí Juryjom Ambrazevičom. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry DPA.

Ambrazevič zároveň zopakoval prosbu svojej vlády. Chce, aby Bielorusko mohlo vyvážať hnojivá, na ktoré sa teraz vzťahujú sankcie. Povedal to vo vyhlásení hovorca OSN Stéphane Dujarric.

Ukrajina momentálne vyváža svoje obilie z čiernomorských prístavov na základe dohody o vývoze obilia a hnojív, ktorú v júli pomohli s Ukrajinou a Ruskom vyjednať OSN a Turecko.

Bielorusko je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorého podporuje aj v pokračujúcej vojenskej agresii na Ukrajine, okrem iného aj dodávkami zbraní. Ruskí vojaci vo februári zaútočili proti Ukrajine aj z bieloruského územia. Moskva aj Minsk čelia v tejto súvislosti rozsiahlym západným sankciám.

Minsk sa do konfliktu zatiaľ priamo nezapojil, ani nevyslal na Ukrajinu svojich vojakov, ale opakovane sa objavujú obavy, že by tak pod tlakom Kremľa mohol urobiť.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bielorusko povolilo vývoz obilia z Ukrajiny cez svoje územie, oznámil šéf OSN

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne