eReport.sk
Klúčové ukrajinské mesto padlo
Šéf Kremľa Vladimir Putin (vľavo) a ruský minister obrany Sergej Šojgu. Foto: tasr

Rusko podniká kroky na hraniciach s Fínskom a Nórskom. Aké sú plány Kremľa?

Vo výzbroji ruského Severného vojenského okruhu, ktorý hraničí s Fínskom a Nórskom, pribudnú čoskoro aj najnovšie húfnice. Podľa agentúry Reuters to v stredajšom vyhlásení uviedol generálny riaditeľ ruskej štátnej korporácie Rostech (angl. Rostec) Sergej Čemezov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zatknutie, Vianoce, putá, väzenie
  2. Zbrane vám prinesú mier?

Obrana proti Západu

Doplnil, že testovanie nových jednotiek samohybného delostrelectva Koalicija-SV je ukončené a ich sériová výroba sa už začala. Prvá pilotná séria bude dodaná do konca roku 2023, povedal Čemezov.

Objasnil, že húfnice tejto triedy sú potrebné, aby ruským jednotkám poskytovali výhodu oproti západným delostreleckým modelom.

Začiatkom decembra ruská štátna tlačová agentúra TASS informovala, že húfnice Koalicija-SV už boli rozmiestnené v prvej línii na fronte na Ukrajine.

Moderné húfnice

Ide o húfnice s dostrelom až 70 kilometrov, ktoré sú vybavené moderným kanónom 2A88 kalibru 152 mm s rýchlosťou streľby viac ako 10 rán za minútu, ako aj moderným systémom automatizácie procesov mierenia, výberu cieľa a navigácie, doplnila agentúra TASS.

Ruský prezident Vladimír Putin v roku 2021 zmenil štatút ruskej Severnej flotily, ktorej zónou zodpovednosti bola najmä ruská Arktída, na Severný vojenský okruh, pričom doň začlenil aj Murmanskú oblasť hraničiacu s Fínskom a Nórskom.

Od spustenia ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 Moskva obviňuje tzv. kolektívny Západ z prípravy zástupnej vojny s Ruskom. Varovala, že po pristúpení Fínska k aliancii NATO posilní svoje jednotky na západných hraniciach.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko podniká kroky na hraniciach s Fínskom a Nórskom. Aké sú plány Kremľa?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie