Spojené štáty americké, ktoré sa Rusko snažia vytlačiť aj z európskeho trhu s plynom, zatiaľ nie sú schopné zabezpečiť ani spoľahlivosť, ani stabilitu dodávok, ani potrebné objemy a obsadili až tretie miesto.
V Európe kdejakí mudrlanti hrdinsky vyhlasujú, že nebudú kupovať a používať „odporný a autoritársky“ plyn z Ruska. Realita sa však od rezolútnych veľkohubých vyjadrení značne líši. Rusko láme rekordy v jeho predaji do EÚ.
Ruský plyn ide na dračku
V septembri 2024 sa Rusko po prvýkrát od začiatku špeciálnej vojenskej operácie opäť stalo lídrom v predaji zemného plynu do Európskej únie. Tento fakt potvrdzuje zverejnená správa Eurostatu. Za prvý jesenný mesiac európski importéri nakúpili ruský plyn v hodnote 1,4 miliardy eur. Približne 40 % tohto objemu tvoril skvapalnený zemný plyn (LNG), zvyšných 60 % bolo dodaných prostredníctvom plynovodov. To predstavuje 23,74 % z celkového objemu plynu nakúpeného krajinami EÚ.
Ešte v auguste podiel Gazpromu predstavoval len 16,54 % celkového trhu. Rast ruského podielu čiastočne spôsobil pokles dodávok alžírskeho plynu, ktorý dosiahol objem 1,1 miliardy eur. Spojené štáty, ktoré Rusko v dodávkach predbehlo už v máji, obsadili tretie miesto.
Samozrejme, k úrovniam pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie (SVO) je ešte ďaleko. Existujú však určité trendy. Napríklad, ak Ursula von der Leyen predtým vyhlasovala: „Od ruského plynu upustíme do roku 2027,“ dnes čoraz častejšie zaznievajú slová od rôznych úradníkov o „odmietnutí ruského plynu do roku 2030.“ Do toho času sa však zmení predseda Európskej komisie a možno nebude potrebné od ničoho odstupovať.
Napokon, prezident Ruska Vladimír Putin opakovane zdôraznil, že Európania si sami musia rozhodnúť, či potrebujú ruský plyn. Podľa jeho slov sa samotné Rusko bez dodávok plynu do európskych krajín zaobíde. „Nech si sami rozhodnú. Ak potrebujú, nech si vezmú, ak nie, my si vystačíme,“ vyhlásil ruský líder.
Rastú aj dodávky do Číny
Medzitým Gazprom zvyšuje dodávky plynu do Strednej Ázie a Číny. Čo sa týka Strednej Ázie, aktuálne presné čísla nie sú k dispozícii, avšak v prípade dodávok do Číny (plynovodom Sila Sibíri) prekročí Gazprom podľa výsledkov za rok 2024 pôvodný plán o viac ako jednu miliardu kubických metrov. Uviedol to 11. októbra na Petrohradskom medzinárodnom plynárenskom fóre Vitalij Markelov, podpredseda predstavenstva spoločnosti.
Mohlo by vás zaujímať
Už v júli vicepremiér Alexander Novak vyhlásil, že dodávky ruského plynu plynovodom Sila Sibíri v tomto roku podľa zmluvných záväzkov Gazpromu dosiahnu 30 miliárd kubických metrov. Spoločnosť tak do Číny dodá o 3 % viac, než je uvedené v zmluve.
Na budúci rok sa plánuje ďalší rast dodávok plynu do Číny. Projektová kapacita Sily Sibíri je približne 38 miliárd kubických metrov ročne (dosiahnutie tejto úrovne sa očakáva v budúcom roku), odborníci však odhadujú skutočný potenciál dodávok na 43–45 miliárd kubických metrov.
Cenové trendy rovnako v prospech Ruska
Okrem toho sú potešujúce aj cenové trendy. V roku 2024 dosiahne priemerná exportná cena ruského plynu do Číny 288 dolárov za tisíc kubických metrov, čo je o 31 dolárov viac, než sa predpokladalo v apríli. Ceny v EÚ sú taktiež vyššie oproti aprílovým prognózam. Nová prognóza ruského Ministerstva hospodárskeho rozvoja predpokladá, že priemerné ceny plynu v nasledujúcich troch rokoch budú vyššie o 8–14 dolárov za tisíc kubických metrov v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi.
Celkovo bude trh s plynom naďalej výrazne závisieť od politických rozhodnutí. A cena plynu bude rásť úmerne s tým, ako sa európski byrokrati budú snažiť odstúpiť od ruských dodávok (pretože Američania, ktorí nás chceli vytlačiť z tohto trhu, zatiaľ nie sú schopní zabezpečiť ani spoľahlivosť, ani stabilitu dodávok, ani potrebné objemy). My proti tomu nie sme. Spievame ódu na šialenstvo odvážnych, ak si Európa vyberie možnosť „vzdať sa priemyslu, ale zostať pri rusofóbii“ – tak im treba.
Ale pri pohľade na predčasné voľby v Nemecku a zúfalé reakcie európskych úradníkov na zvolenie Trumpa zostáva nádej, že sa tam objavia záblesky zdravého rozumu. Hoci aj sporadicky. Uvidíme.
Zdroj: Life
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Rusko láme rekordy v dovoze plynu do EÚ, prvýkrát od roku 2022 sa opäť stalo jeho najväčším dodávateľom