eReport.sk
RTVS nezvládla adekvátne informovať o atentáte
Generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska Ľuboš Machaj. Foto: tasr

Zbiehajú sa hlasy, Machaj by mal skončiť: RTVS nezvládla adekvátne informovať o atentáte na premiéra!


Manažment verejnoprávnej televízie to absolútne nezvládol. Včerajšiu mimoriadnu udalosť, kedy sa premiér Robert Fico stal obeťou atentátu vysielali mnohé slovenské, ale aj zahraničné médiá. Monitorovali udalosť minútu po minúte a adekvátne informovali o situácii občanov. Teda, až na našu verejnoprávnu televíziu.

RTVS nezvládla adekvátne informovať

Dňa 15. mája 2024 sa odohrala tragédia, ktorá zanechala hlboký odtlačok v našej spoločnosti. Predsedu vlády Roberta Fica postrelili na verejnom mítingu, čo viedlo k jeho vážnym zraneniam. Táto udalosť má obrovský vplyv na politickú scénu Slovenska a môže mať dôležité dôsledky pre budúcnosť krajiny.

Avšak, namiesto rýchlej a spoľahlivej správy o tomto incidente, RTVS zlyhala vo svojej úlohe informovať verejnosť. Televízia nevenovala dostatočnú pozornosť tomuto tragickému udalosti, čím nedodržala svoj záväzok poskytovať objektívne a aktuálne spravodajstvo. Je nepochopiteľné, že médium s takou vplyvnou pozíciou a dôležitou úlohou v spoločnosti nedokázalo správne zvládnuť takúto kritickú udalosť. Občania Slovenska mali nárok na spoľahlivé informácie o atentáte na ich hlavu štátu, no RTVS tento základný požiadavok neuspokojila.

Machaj by mal skončiť

RTVS by mala reflektovať na túto situáciu a aktívne sa zapojiť do diskusií a analýz tejto tragédie. Je jej povinnosťou, ako verejnoprávneho média poskytnúť verejnosti jasné odpovede a podporu v čase krízy. Je nevyhnutné, aby médiá prevzali svoju zodpovednosť a zabezpečili, že verejnosť bude informovaná o kľúčových udalostiach, ktoré ovplyvňujú ich životy a budúcnosť krajiny. RTVS by mala čeliť kritike za svoje zlyhanie v informovaní verejnosti o atentáte na predsedu vlády Roberta Fica, a zabezpečiť, že sa podobné situácie nezopakujú v budúcnosti. Je dôležité poznamenať, že samotný páchateľ spomína vo svojej výpovedi RTVS, prečo sa odhodlal k takémuto radikálnemu kroku. Generálny riaditeľ Luboš Machaj by mal vyvodiť z toho svoju profesionálnu zodpovednosť

RTVS musí verejnosť o udalosti edukovať

RTVS by mala edukovať verejnosť o atentáte na premiéra Roberta Fica Po tragickom atentáte na premiéra Roberta Fica sa Slovensko ocitlo v šoku. Avšak, zatiaľ čo sa krajina snaží zotaviť sa z tejto hrôzy, verejnoprávna televízia RTVS by mala prevziať svoju úlohu v edukácii a informovaní verejnosti o tomto tragickom udalosti. Je nevyhnutné, aby RTVS začala aktívne informovať a vzdelávať verejnosť o tom, čo sa stalo. Slovenská televízia už nemôže iba pasívne sledovať udalosti. Je na čase, aby naštartovala spravodajské štúdia s moderátormi, ktorí budú komunikovať so svojimi divákmi a vysvetľovať závažnosť tohto hrozného činu. Je potrebné, aby RTVS pozvala psychológov, aby vytvorili tímy, ktoré budú komunikovať s verejnosťou a poskytovať im potrebnú podporu. Verejnosť, najmä deti, potrebujú mať istotu v štát a systém, a verejná televízia musí byť tou inštitúciou, ktorá im v tom pomôže.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vodné dielo Gabčíkovo
  2. Samozvané elity

Avšak, zatiaľ čo je táto úloha nevyhnutná, vedenie RTVS, v čele s Lubošom Machajom a programovým riaditeľom Vincentom Stofanikom, ju zjavne zanedbáva. Ignorujúc svoju povinnosť ako verejnej inštitúcie, ich postoj ukazuje, že verejná služba pre nich nie je prioritou. Je na čase, aby sa RTVS postavila na čelo tejto situácie a prevzala svoju zodpovednosť voči verejnosti. Ak vedenie RTVS stále odmieta plniť svoje povinnosti, mali by sme sa zamyslieť nad zmenou vedenia a programu tejto dôležitej inštitúcie.

Svetové médiá

Iné Slovenské média vyslali svojich reportérov na miesto udalosti, svetové televízie BBC a CNN prišli na Slovensko situáciu monitorovať, komerčné televízie a rôzne iné médiá mali k tomu mimoriadne relácie. Všetci, okrem verejnoprávnej televízii, ktorá mala o takto vážnom a mimoriadnom incidente informovať v podstate nonstop. O atentáte písali významne denníky v Európe ale aj v zámorí. Španielske denníky atentát na premiéra označili za šok pre Európu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zbiehajú sa hlasy, Machaj by mal skončiť: RTVS nezvládla adekvátne informovať o atentáte na premiéra!

Odoberať
Upozorniť na
21 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: