eReport.sk
Samozvané elity
Politický komentátor, historik a publicista Eduard Chmelár. Zdroj: tasr

Eduard Chmelár: V spore o to, kam sme sa dostali, niet nevinných, všetci sme terče


Čo napísal Chmelár po atentáte na premiéra? „V spore o to, kam sme sa dostali, niet nevinných, všetci sme terče,“ nazval svoj príspevok Eduard Chmelár. Vyzýva na upokojenie situácie. „Neukazujte prstom na druhých, zamyslite sa nad tým, čím ste vy osobne prispeli k tomu, aby sa tu neprehlbovala vzájomná nevraživosť,“ napísal.

Čo napísal Chmelár po atentáte na premiéra?

„Stupňujúca sa a neustále živená nenávisť v spoločnosti si vypýtala tú najhoršiu daň,“ začína svoj príspevok na sociálnej sieti známy politológ. Dodáva, že v tento nemal čas ani chuť písať statusy.

Podľa neho, Slovensko prežilo najdramatickejší deň svojej modernej histórie. „Boli sme svedkami prvého atentátu na slovenského politika. Toto sa na Slovensku ešte nikdy nestalo. Nedá sa to prirovnať k ničomu, len k atmosfére politických atentátov v USA v šesťdesiatych rokoch minulého storočia na Johna F. Kennedyho, Roberta Kennedyho a Martina Luthera Kinga. Je to strašný zlomový moment pre Slovensko a chápem všetkých, ktorí cítia strach, neistotu, žiaľ i hnev.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico, premiér SR
  2. Vodné dielo Gabčíkovo

Chmelár upozorňuje že Robert Fico toto vyústenie predvídal. Krátko po prezidentských voľbách, keď vládnych politikov začali napádať na uliciach, si položil otázku, kam to smeruje a kedy niekoho zastrelia…

Neukazujte prstom na druhých

Podľa známeho publicistu, to posledné, čo v tejto chvíli potrebujeme, je začať sa navzájom obviňovať. Ľudí vyzýva na zastavenie šírenia nenávisti. Všetkých. „Viem si predstaviť, aké teórie sa vám preháňajú hlavou, ale nerobte to. V spore o to, kam sme sa dostali, niet nevinných. Neukazujte prstom na druhých, zamyslite sa nad tým, čím ste vy osobne prispeli k tomu, aby sa tu neprehlbovala vzájomná nevraživosť. Každý musí začať od seba. Katarzia môže prísť až po spoločnom uvedomení si chýb, ktoré každý z nás robil, než to vyústilo do tohto tragického bodu. V kritických chvíľach ako je táto, sa každá zdravá spoločnosť zomkína okolo vedenia štátu, vedomá si toho, že teraz sme v ohrození všetci. Všetci sme terče. A potrebujeme sa navzájom chrániť. Ak budeme namiesto východiska hľadať vinníkov, upadneme ešte do hlbšej krízy ako doteraz,“ uvažuje Chmelár.

„Dnes som videl plakať ľudí, ktorí Roberta Fica nikdy nemali radi. Všetkých nás to zasiahlo. Kiež by nás to všetkých spojilo. Lebo súdržnosť je najdôležitejší nástroj, ako prekonať toto hrozné obdobie a obnoviť stabilitu štátu. Všetci tu veríme, že Robert Fico prežije a že ho táto strašná skúsenosť posilní. Naozaj silno veríme. A plačeme. Plačeme ako malé deti. Ženy i silní chlapi. Je to neprenosný pocit. Keď som bol v priamom vysielaní TV Nova, moderátorka mi priniesla čerstvú správu, že jedna z guliek zasiahla brucho a dôležité orgány a náš premiér bojuje o život. V tej chvíli sa mi roztriasol hlas. A ako vtedy, ani teraz nedokážem povedať už nič viac, ako toto: „Robo, drž sa, potrebujeme ťa.“,“ uzavrel Eduard  Chmelár.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Eduard Chmelár: V spore o to, kam sme sa dostali, niet nevinných, všetci sme terče

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: