Mohli by sme rozmeniť na drobné, ako to u vás doma v rámci ekológie vyzerá?
Na úvod by som chcel povedať, že nie som žiadny eko terorista, že nežijeme úplne bezodpadovo a nie som si úplne istý, či je úplne nevyhnutné, aby tak žili všetci. Samozrejme, je správne znižovať množstvo vyprodukovaného dopadu, ale myslím si, že tú našu energiu treba sústrediť skôr na jeho lepšie zhodnotenie.
Čo sa týka našej domácnosti, áno, separujeme všetko, čo sa dá, úplne na maximum. Doma máme len energeticky úsporné spotrebiče, úsporné hlavice na sprchovanie, ale tie má dnes vari každý. Kľúčom našej eko snahy je to, že sa zamýšľame nad tým, čo kupujeme. Teraz nehovorím o bezobalových výrobkoch, ani o prírodnej kozmetike, ale o tom, že nekupujeme veci a neprijímame dary, ktoré by tu len stáli bez úžitku. Napríklad textil, teda handry, ktoré človek párkrát použije a skončia v koši. Naša domácnosť je ekologická aj v tom, že odmietame zbytočné predmety.
Ako už eReport informoval, kompostujete, teda kŕmite dážďovky a ich produkt pridávate napríklad do zeminy pre kvety. Koľko kusov dážďoviek na ten kompost treba? Akú životnosť má dážďovka, keď sa má ako prasa v žite? A čo keď umrie? Ostane v komposte?
Koľko kusov dážďoviek treba, závisí od toho, koľko veľa odpadu produkujeme…
... to je jasné, skôr som mala na mysli orientačné čísla, lebo netuším, či sa dážďovky kupujú na kusy, alebo na kilá.
My ich tam máme asi pol kila, čo je zhruba 500 kusov. Ony sa v tom komposte množia a keď dosiahnu svoje maximum, samoregulujú svoju početnosť.
Kanibalky?
Presne tak. Keď zomrie, tak sa stane ďalším kompostom a jej kamošky ju zjedia. Takže je to taký malý polokanibalizmus u nás v kuchyni. Tým pádom sa však nemôže stať, že by nastala ich invázia do bytu.
Byť aktívny v ekológii nie je o chrumkavosti, ľudia to neradi počúvajú, lebo toto všetko od nich vyžaduje robiť niečo naviac – separovať, nesadnúť do auta, ale prejsť sa peši k zastávke MHD… Stojí vám to za tie hejty?
Tých hejtov nie je veľa a nie je ich veľa preto, lebo na internete ma sledujú ľudia, ktorí so mnou nejakým spôsobom rezonujú, sú teda mojimi tematickými kamarátmi v tejto bubline.
Hejtov je málo, ale rozumiem im a vôbec ma neprekvapujú. Ja by som na informácie, ako je môj komfort problémom pre život iných ľudí, zvierat, rastlín a celú planétu, pred mnohými rokmi reagoval podobne. Preto sa tieto témy snažím prezentovať faktami.
Uvažovali ste o tom, že by ste sa stali súčasťou eko organizácií, alebo máte radšej sólo cestu?
Neuvažoval som o ničom takom aj preto, lebo sa necítim brutálnym eko aktivistom, skôr popularizátorom témy, ktorý dáva dokopy fakty. Je to spojenie eko a novinárskej činnosti. Okrem toho som stále členom spravodajstva televízie Markíza a plánujem ním zostať, takže by som ani nemohol byť členom žiadnych eko politických organizácií, lebo by som sa dostal do možného konfliktu záujmov. Aktuálna cesta mi absolútne vyhovuje.
Aktívny na sociálnych sieťach ste aj v iných oblastiach. Keď sa váš svokor dostal do nemocnice s kovidom, hneď ste s Adelou nahrali video, kde ste upozorňovali ľudí, aby si dávali pozor, lebo nakaziť sa dá aj v rámci rodiny. Miesto poďakovania opäť veľa hejtov.
Asi to záleží od toho, kto to číta. My sme dostali aj veľa poďakovaní. Je úplne jasné, že ľudia na to budú opäť útočiť, ale myslím si, že táto skupina je len hlučná, ale nie veľmi početná. Tou hlučnosťou môže potom budiť dojem, že sa celý národ zbláznil, čo si ja nemyslím.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
ROZHOVOR Viktor Vincze: Svokor ochorel v najlepšom čase pre neho aj pre spoločnosť