To je už slušná základňa na to, aby vás vláda počúvala, rokovala s vami a finančne pomáhala. Robí to? Poďme od začiatku, Veľká noc 2020 a prvý lockdown.
Situácia od jari bola taká, že sme v marci skončili a od konca júna do augusta sme dostali možnosť urobiť zopár koncertov. Ľudia už vtedy podliehali obrovskému strachu a zrazu sa v tom krátkom čase ukázalo, že nie je možné pripraviť tie koncerty dobre, bežne to trvá aj pol rok a, rok. Ukázalo sa, že za jeden až dva mesiace nie je možné veľké koncerty zorganizovať so zodpovedajúcimi kampaňami, aby sme vedeli predať dostatočné počty vstupeniek.Tibor Zelenay z Asociácie hudobných klubov Slovenska dokonca inicioval prieskum trhu, ktorý nám ukázal, že až 30% ľudí sa bojí, že akcia bude zrušená, alebo preložená, a viac ako 30% sa bálo nákazy priamo na akcii. Tu musím s hrdosťou povedať, že za jún, júl a august 2020 nebolo zistené ani jediné ohnisko nákazy na hromadnej akcii typu koncerty v exteriéri.
Rokovania s vládou ste začali kedy a o čom?
Ešte v júni sa nám podarilo na pandemickej komisii vybojovať, aby nám povolili 1 000 návštevníkov na akciu, pôvodne ich malo byť len 500, ale aj tak to bola len kvapka v mori. Podľa oficiálnych januárových štatistík bol pokles aktivít v našom sektore v roku 2020, vrátane januára a februára,, ktoré sa ešte udiali v normále, približne 85%, čo je likvidačné. Preto sme začali ešte v júni rokovať o možnostiach pomoci. U nás bolo obrovským problémom aj to, že pandémia prišla v čase nástupu novej vlády a mnohí ministri potrebovali čas, aby sa v rezorte zorientovali. Rokovali sme s viacerými ministrami, s premiérom, písali sme mu otvorené listy. Už vtedy sme vedeli, že spolupráca bez riešenia na nadrezortnej úrovni naprieč ministerstvami, nebude možná z dvoch dôvodov. Jeden je, že sme veľmi nehomogénne prostredie a právnych foriem nášho fungovania je asi 12. Zjednodušene sa dá povedať, že síce všetci svojím kultúrnym zameraním spadáme pod ministerstvo kultúry, ale fyzické osoby a neziskové organizácie tam spadajú aj spôsobom výkonu svojej činnosti, kým právnické osoby zasa pod ministerstvo hospodárstva a dopravy.
Ku konkrétnym ministrom a premiérovi ste sa dostať vedeli?
Vedeli, aj vieme, čiastočne, k niektorým ťažšie, k iným ľahšie.
Konkrétna pomoc po rokovaniach dopadla ako?
Za marec až december 2020, teda za 10 mesiacov, absolútne katastrofálne. Vyjadrené číslami v priamych pomociach, teda v dvoch od ministerstva kultúry a jednej od ministerstva hospodárstva, boli zrealizované pre 354 ľudí vo výške 1 092 200 eur, čo nám vôbec nekorešpondovalo s mediálnymi vyhláseniami politikov v septembri, kedy hádzali do vetra desiatky miliónov na záchranu kultúry. Faktom je, že sa to v roku 2020 nepodarilo zrealizovať ani približne.
Pokiaľ viem, už v 1. vlne malo 80 000 ľudí z vášho priemyslu 85%-ný pokles tržieb.
To je asi reálne číslo a to, že sme niektorí dodnes vydržali, nie je otázka štátnej pomoci, ale našich úspor a dnes aj priateľov, rodín a bánk, u ktorých sme sa pozadlžovali a zaúverovali. Tým, že cena práce v kultúre je u nás približne trojnásobne nižšia ako v EÚ, pričom vstupné nálady máme rovnaké, väčšina z nás nemá na to, aby z odložených prostriedkov vydržala rok a viac. To je utópia.
Veľa ľudí z kultúry sa ocitlo na dne v podstate hneď. Ste s nimi v kontakte, mnohí skončili na Lexaurínoch a alkohole.
Mnohí žijú na pokraji existencie, sociálne, morálne aj materiálne, sú na pokraji krachov, exekúcií, alkoholizmu, zúfalstva, mnohí sú na liekoch, lebo svoje problémy už nedokážu riešiť bez odbornej pomoci.
Čo všetko robia tí, ktorí sa obišli bez liekov a alkoholu?
Len z môjho blízkeho okolia sa museli preorientovať na nejaký čas, možno natrvalo, na iné profesie. Poznám ľudí, ktorí robia hypotekárnych poradcov, špecialistov na nehnuteľnosti, finančných poradcov, kuriérov, šoférov, kuchárov, poštárov, čokoľvek, aby ich rodiny prežili. Čo sa týka čísel, už sa dostávame do straty okolo 90%, pretože v roku 2020 sme mali aspoň január a február normálny; oficiálne číslo za január 2021 bolo 91%, a to sa bavíme o tom, že veľa produkčných firiem sa snaží robiť všetky iné možné náhradné činnosti.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Umelcom vyplatili vlani úbohý milión! Mnohí sú na liekoch, iní robia poštárov