eReport.sk

Politológ to nevidí s protestami ružovo: Majú nezmyselné požiadavky, skôr či neskôr ich to omrzí!

Protivládne a protiočkovacie demonštrácie na Hodžovom námestí pokračujú v Bratislave aj tento týždeň. Vo štvrtok sa v určitom momente vymkli spod kontroly a museli zasahovať policajti, ktorí vytlačili protestujúcich z cesty. Organizátori hovoria, že je to len začiatok a v nátlakových akciách hodlajú ďalej pokračovať. Politológ Tomáš Koziak to s nimi ale až tak ružovo nevidí. Na to, aby naberali na sile im podľa neho chýbajú dva kľúčové faktory.

Politológ Tomáš Koziak hodnotí protesty ako živelné a bez jasných požiadaviek. Preto neočakáva, že by mal narastať počet ľudí, ktorí sa na ne nabudúce vyberú. „Treba povedať, že tí demonštranti prichádzajú s dosť radikálnymi a často až nezmyselnými požiadavkami. Naposledy tam kričali, že všetci poslanci majú odstúpiť alebo niečo také. Je to proste nezmysel,” neotáľal s hľadaním vhodného popisu Koziak.

Radikálne a nezmyselné požiadavky

Vraví, že im chýba jednotiacia myšlienka, ktorá by mohla reálne osloviť masy. „Takéto radikálne požiadavky, ktoré sú často vo svojej podstate nezmyselné ťažko pritiahnu nejakú väčšiu pozornosť než nejakú úzku skupiny radikálnych ľudí. S takýmito sloganmi si nemyslím, že by tie demonštrácie mohli narastať ďalej,” zhodnotil politológ.

Nepredpokladá ani, že by sa z protestov stala nejaká pravidelne sa konajúca akcia v uliciach hlavného mesta. „Skôr či neskôr to tých ľudí omrzí. Na to, aby početnosť demonštrácii rástla je treba mať príčinu aj jasné ciele protestov. V tomto prípade ide o vyslovene nezmyselné a povedzme, že až politicky naivné požiadavky a tým pádom ten počet ľudí nenarastie, nepritiahnu ďalších ľudí a postupne aj ten zápal organizátorov ochabne,” predpokladá Tomáš Koziak.

Tomáš Koziak – Foto: politologiaupjs.sk

Upozornil aj na momenty, ktoré by ešte protesty mohli potiahnuť. „Tie demonštrácie budú žiť dovtedy pokiaľ na ne budú prichádzať ľudia a pokiaľ budú priťahovať mediálnu pozornosť. Tieto dva faktory musia byť splnené. Akonáhle sa im nepodarí niečo podobné ako naposledy, že zablokujú pol mesta, tak tá mediálna pozornosť im bude chýbať,” priblížil Koziak.

Polícia si musí urobiť domácu úlohu

To je vec, ktorá sa na minulotýždňovom proteste podarila. „Tá minulá demonštrácia vzbudila silnú mediálnu pozornosť, ale nie kvôli jej obsahu ale kvôli tomu, že polícia sa ukázala ako neschopná zasiahnuť. Niekoľko stovák až tisíc ľudí dokázalo zastaviť dopravu v Bratislave. To je niečo nemysliteľné a práve kvôli tomu tá demonštrácia vzbudila pozornosť,” uviedol dôvod úspechu politológ.

Protestujúci za snažili opäť zablokovať dopravu:

  1. Účastníci protestného zhromaždenia proti opatreniam vlády SR v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 pred Prezidentským palácom 29. júla 2021 v Bratislave.

„Akonáhle aj polícia si bude plniť svoju domácu úlohu, verejný poriadok bude chrániť a nedovolí skupine ukričaných v niektorých prípadoch polobláznov blokovať hlavné cestné tepny v Bratislave, pozornosť sa na nich nepritiahne a ciele tých ľudí nebudú naplnené,” uzavrel.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ to nevidí s protestami ružovo: Majú nezmyselné požiadavky, skôr či neskôr ich to omrzí!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti