eReport.sk
Rozdielne pohľady
Slovenský premiér Robert Fico, foto:tasr

VIDEO Premiér: Semenište zla a nenávisti na čele s Lipšicom konečne skončí!

Rozhodovacia prax. Ústavného súdu SR podľa premiéra bola doteraz iná. Na dnešnej tlačovej konferencii po výjazdovom rokovaní vlády v Košiciach však uviedol, že rozhodnutie Ústavného súdu SR (ÚS SR) víta. Pretože nepozastavil účinnosť zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). „Koalícia dosiahla hlavný cieľ, ktorý mala pri reforme trestného práva,“ skonštatoval.

Semenište zla

„Ja som z pohľadu rozhodnutia ÚS veľmi spokojný. ÚŠP, toto semenište zla a nenávisti, porušovania ľudských práv, prestane 20. marca existovať, povedal Fico s tým, že sa tak naplní programové vyhlásenie vlády.

Súdu preto nič nevyčíta. Zároveň skonštatoval, že ostatné veci v novele Trestného zákona nech ÚS prerokuje.

Rozhodovacia prax

Ústavný súd by mal podľa premiéra vysvetliť zmenu rozhodovacej praxe. Tvrdí, že rozhodovacia prax ÚS hovorí, že ak chce pozastaviť účinnosť zákona, musí mať nejakú kvalitu, ktorá je definovaná zverejnením v Zbierke zákonov. Novela Trestného zákona nie je ešte podľa premiéra podpísaná.

„Som zvedavý na vysvetlenie ÚS, prečo pristúpil k prelomeniu tejto rozhodovacej praxe, ktorá tu bola dlhoročná a prečo pod takýmto tlakom pracoval, pretože toto rozhodnutie o pozastavení účinnosti mohol urobiť kedykoľvek,“ podotkol predseda vlády.

Fico chce tiež vedieť, pod akým tlakom súd pracoval a prečo o jeho rozhodnutí vedeli skôr médiá ako účastníci konania.

ÚS SR

Ústavný súd pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov. Pozastavenie sa týka všetkých schválených zmien v Trestnom zákone, zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých paragrafov Trestného poriadku.

Zároveň prijal návrhy prezidentky SR Zuzany Čaputovej a opozičných strán na posúdenie ústavnosti novely na ďalšie konanie.

Zdroj: tasr, TK Smer


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Premiér: Semenište zla a nenávisti na čele s Lipšicom konečne skončí!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre