Kandidát na predsedu KSK strany HLAS – SD Róbert Suja poukazuje na to, ako skončil projekt výstavby aquaparku s využitím geotermálnych vrtov v Košickom kraji, ktorá bola nosnou témou v predvolebnej kampani Jaroslava Polačeka na post primátora Košíc v roku 2018.
Mohlo by vás zaujímať
„Využívanie geotermálnej energie je v súlade s udržateľným rozvojom a šetrením prírodných
zdrojov. Problémom je to, že obyvatelia kraja boli oklamaní, sľubovaný aquapark je
v nedohľadne, podľa dostupných informácií voda z vrtu obsahuje škodlivé látky vysokých
koncentrácií bez možnosti vypúšťania do životného prostredia. Na realizáciu skúšok
a sfunkčnenie sú potrebné ďalšie milióny eur,“ hovorí Róbert Suja.
Nekompetentnosť a amaterizmus
Na začiatku mala podľa Suju košická župa schváliť opciu za výhodnejších podmienok s dodávateľom aj na druhý vrt, aby v prípade pozitívneho prieskumu bolo možné aspoň dokončiť hydrodynamické skúšky a vyhodnotiť tak spôsob akým sa dajú už 2 funkčné vrty – ťažobný a vsakovací využiť – či na produkciu elektriny, výrobu tepla, vodíka, či sľubovaný akvapark – všetko podľa energetickej kaskády a logiky. To sa však nestalo a tak obyvatelia kraja dostali „nefunkčnú rúru v zemi za 2 milióny eur.“
Žiadosť o vysvetlenie
Róbert Suja vyzýva zodpovedných úradníkov – Harčaríka a Ovčiarku, aby jemu i verejnosti predložili odborné stanovisko a obyvatelia kraja by tak vedeli, ako k tejto situácii došlo. Prípadne, či bude niekto za tento stav braný na zodpovednosť.
Voda obsahuje škodlivé látky
Podľa dostupných informácií voda z vrtu obsahuje škodlivé látky vysokých
koncentrácií bez možnosti vypúšťania do životného prostredia. Na realizáciu skúšok
a sfunkčnenie sú potrebné ďalšie milióny eur.
Riešením nový vrt?
Preliv (prietok vody, ktorá sa samovoľne dostáva na povrch) je 50-tisíc litrov za hodinu. Počas 22 dní nepretržitej čerpacej skúšky by to bolo vyše 26-tisíc kubíkov vody. Ak by neobsahovala toxický arzén alebo iné škodlivé látky, mohla by sa vypúšťať napríklad do blízkeho potoka.
„Posudzoval by to Slovenský vodohospodársky podnik. Arzén však zásadne mení situáciu. A tak jedinou alternatívou, ktorá prichádza do úvahy, je vyvŕtať ďalší, takzvaný reinjektážny vrt, do ktorého by sa voda vyčerpaná pri hydrodynamickej skúške vtláčala späť pod zemský povrch,“ hovorí Róbert Suja a dodáva, že toto riešenie by však stálo ďalších 2 a pol milióna eur.
Zdroj: TS Róbert Suja
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Róbert Suja: Ľudia miesto aquaparku dostali nefunkčnú rúru za 2 milióny eur! Kto na tom zarobil?