eReport.sk
Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.
Šéfka Za ľudí Veronika Remišová. Foto: tasr

Remišovej nová architektúra eurofondov: Kompetencie si nechala, samosprávy ignoruje!

Aj napriek kritike zo strany samospráv dáva nová architektúra eurofondov Ministerstvu investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) na čele s Veronikou Remišovou (Za ľudí) výrazne vyššie kompetencie. Stane sa jediným riadiacim orgánom pre operačný program Slovensko. Samosprávy, naopak, nová architektúra prakticky vylučuje z rozhodovacieho procesu. Informáciu uverejnil portál Euractiv.

Na základe rozhodnutia vlády, ktorá schválila zoznam orgánov zapojených do riadenia eurofondov v ďalšom programovom období bude okrem ministerstva ako riadiaceho orgánu zapojených aj ďalších desať sprostredkovateľských orgánov, žiaden však z prostredia krajov, miest, alebo obcí. Toto rozhodnutie vlády môže byť vnímané sporne preto, lebo práve samosprávy majú pravdepodobne najlepší prehľad o tom, kde by mali peniaze z rozpočtu EÚ byť nasmerované a kde by mohli byť využité čo najlepšie a najefektívnejšie. Kritizovateľné je aj to, že si takouto zmenou Remišovej ministerstvo uzurpuje až priveľkú moc nad obrovským balíkom peňazí. Operačný program Slovensko bude totižto v nasledujúcom období jediným operačným programom, ktorý do seba zlúči osem doteraz existujúcich programov.

Súčasné rozdelenie právomocí je podľa Remišovej neefektívne

Súčasná sústava orgánov, ktorá ráta s rozhodovacími právomocami viacerých ministerstiev a samospráv sa Remišovej zdá byť neefektívna a je to podľa nej aj jeden z dôvodov, prečo sú peniaze z programov čerpané pomaly. „Komplikovaná riadiaca štruktúra sa odráža aj v samotnom implementačnom prostredí, na čo doplácajú najmä prijímatelia, ktorí čerpajú zdroje v rámci viacerých programov,“ tvrdí ministerstvo.

V tomto kontexte však znie zvýšenie kompetencií jej ministerstva relatívne podozrivo a pokiaľ dostatočné čerpanie nestíhalo veľa rozhodovacích orgánov, je ťažko uveriteľné, že by to mohlo stíhať len zopár z nich s väčším návalom práce. Aký bude reálny efekt týchto zmien sa však dozvieme až počas nového programového obdobia.

Ignoruje pripomienky samospráv

Najvýraznejším kritikom zmien boli samosprávy, ktoré v medzirezortnom pripomienkovom konaní iniciovali väčšinu z celkovo 215 pripomienok k úprave eurofondových pravidiel.

Remišovej ministerstvo ich návrhy zmietlo zo stola, pri čom argumentuje hlavne zodpovednosťou samospráv za prieťahy v oblasti eurofondov. Samosprávy tieto obvinenia odmietajú a Remišovej návrh označujú za povrchný a tendenčný.

Viac z domácej politiky:

  1. Richard Sulík (SaS)

„Žiadame stiahnutie celého materiálu a vypracovanie dôveryhodného materiálu popisujúceho nedostatky, fakty a vplyv na štátny rozpočet ako aj samotné riešenie nedostatku odborného personálu, ktorým aktuálne disponujú SO pre IROP VÚC,“ napísala v pripomienkovom konaní trnavská župa, na ktorej čele sedí Jozef Viskupič zo strany OĽANO, teda priamo z koaličného prostredia.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Remišovej nová architektúra eurofondov: Kompetencie si nechala, samosprávy ignoruje!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php