eReport.sk
Reprák v Ružáku, foto redakcia eReport Trnava
Reprák v Ružáku, foto redakcia eReport Trnava

Relax alebo zvukový smog? 


Počítali ste už niekedy na ulici alebo vo vašom prostredí ľudí, ktorých stretnete so slúchadlami v uchu? Skúste to niekedy. Samozrejme, do veľkej miery záleží od veku, ale ich počet sa výrazne zvyšuje. Niekedy ich je dokonca viac než tých ostatných.

Ak práve netelefonujú, počúvajú hudbu, prípadne nejaké podcasty. Ich hlava dostáva permanentne zabrať. Neuvedomujú si, že ticho lieči.

To si pravdepodobne neuvedomujú ani iniciátori osadenia reproduktorov do Ružového parku, z ktorých počuť hudbu rôznych žánrov. Údajne „zohľadňuje nálady a potreby rôznych fáz dňa“, tak to aspoň píšu na stránke Mestského kultúrneho strediska Zaži v Trnave. Podľa jeho riaditeľa Petra Cagalu je Ružový park pravdepodobne jediný park na Slovensku, kde sa pravidelne prehráva hudba.

Jedinečnosť alebo bizarnosť

Náklady na 23 reproduktorov presiahli 18 tisíc eur; viac než 17 tisíc z toho vykryli eurofondy. Skutočne zaujímavý účel využitia zdrojov, prispievajúci k jedinečnosti nášho mesta. Alebo k bizarnosti?

Iste sa nájde nemálo takých, ktorým sa tento počin páči. Ale tí, čo si chcú odpočinúť v tichu pri šume vody, majú smolu a môžu hľadať vhodné miesto o niekoľko sto metrov ďalej v Promenáde.

Zaujímavý je však aj iný aspekt: „Hudobná dramaturgia parku sa tvorí aj s ohľadom na rôzne komunity, ktoré park počas dňa využívajú a cieľom je vhodne doplniť atmosféru,“ píšu ďalej na stránke. Ťažko si predstaviť dramaturga, ktorý dokáže zostaviť ponuku skladieb vyhovujúcu mládeži, študentom, mamičkám, dôchodcom a ďalším. Lebo všetky tieto skupiny sa v parku vyskytujú naraz.

Nebolo by predsa len lepšie ponechať tento verejný priestor bez podobných výdobytkov a každý jeho návštevník by v ňom oddychoval podľa vlastných predstáv?

Zdroj: eReport Trnava

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Relax alebo zvukový smog? 

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre