eReport.sk
Rakúsko hranica kontroly
Ilustračné foto: shutterstock

Rakúsko uvoľní pravidlá: Omikron nepredstavuje akútne ohrozenie zdravotníckeho systému

Rakúsko pristúpi napriek vrcholiacej vlne koronavírusového variantu omikron od soboty 12. februára k uvoľneniu viacerých ďalších opatrení. V maloobchodnom sektore prestane platiť pravidlo, že vstup majú povolený len ľudia zaočkovaní proti covidu alebo tí, čo toto ochorenie prekonali; povinné však zostane nosenie respirátorov typu FFP2. To isté sa bude týkať napríklad múzeí, knižníc či umeleckých galérií. TASR o tom informuje na základe utorkovej správy agentúry APA.

Rakúska vláda v utorok oznámila, že od soboty odpadá povinnosť preukazovať sa výlučne očkovaním alebo prekonaním covidu aj v rámci služieb, kde dochádza k blízkemu kontaktu so zákazníkmi, akými sú napríklad kaderníctva. Na ich návštevu tak bude stačiť negatívny výsledok testu; povinné sú taktiež respirátory.

V platnosti naďalej zostáva aj zákaz stanovujúci, že po polnoci nesmú byť otvorené gastronomické prevádzky.

Čo sa týka podujatí, ruší sa obmedzenie počtu návštevníkov, ktorí sa však musia aj naďalej preukazovať dokladom o vakcinácii alebo uzdravení z covidu. Respirátory je pritom nutné nosiť na vnútorných, ako aj na vonkajších podujatiach. Akcie bez priradených miest na sedenie s viac ako 50 osobami je povolené organizovať len vtedy, ak sa na nich nebude podávať jedlo, aby sa tak zaistilo nepretržité nosenie respirátorov. V platnosti naďalej zostáva aj zákaz stanovujúci, že po polnoci nesmú byť otvorené gastronomické prevádzky.

Napriek vysokým počtom infikovaných je náš zdravotnícky systém nateraz chránený pred preťažením.

Rakúsky minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein

Vláda uvoľnenie opatrení zdôvodnila prehľadnou, stabilnou a predvídateľnou situáciou na jednotkách intenzívnej starostlivosti, kde v porovnaní s predošlými vlnami nákazy nehrozí preťaženie kapacít. „Všetky dáta a čísla z posledných týždňov nám ukazujú: omikron nepredstavuje oproti predchádzajúcim vlnám covidu v súčasnosti nijaké akútne ohrozenie nášho zdravotníckeho systému,“ povedal kancelár Karl Nehammer.

„Stúpajúci podiel posilňujúcich očkovacích dávok a ochranné opatrenia z predošlých týždňov ukazujú úspech. Napriek vysokým počtom infikovaných je náš zdravotnícky systém nateraz chránený pred preťažením,“ uviedol minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poslanci hlasujú o návrhu zákona o povinnom očkovaní počas zasadnutia parlamentu vo Viedni vo štvrtok 20. januára 2022.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rakúsko uvoľní pravidlá: Omikron nepredstavuje akútne ohrozenie zdravotníckeho systému

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne