eReport.sk
Radovan Krejčíř je už uznaný vinným z pokusu o tunelovanie Čepra, foto: profimedia

Radovan Krejčíř: Definitívne vinný z pokusu tunelovať Čepro a zabitia colníka!

Radovan Krejčíř (52) patril k najmocnejším mužom Českej republiky, ktorý ťahal za nitky. V hrsti mal najvyššie politické špičky. V juhoafrickom väzení sedí už päť rokov. Teraz sa po pätnástich rokoch dozvedel ortieľ z domoviny. Za pokus vytunelovať štátny podnik Čepro je odsúdený.

Český podnikateľ sa preslávil svojím útekom z vlastného domu. Keď ho policajti prišli zatknúť počas domovej prehliadky, vypýtal sa podnikateľ na toaletu. Tam už mal pripravený tunel, ktorým desiatim mužom zákona nebadane unikol. Jeho útek viedol k rezignácii vtedajšieho policajného prezidenta. Akcia bola pre českú políciu veľmi ponižujúca. Tak sa začal dlhoročný hon na Krejčířa, ktorý utiekol na Seychely. Keď mu odmietli vydať občianstvo, rozhodol sa premiestniť do Juhoafrickej republiky a riadiť biznis odtiaľ.

Vyrazil na ostrovy

V Českej republike bol podozrivý z prípravy vraždy colníka, finančná polícia ho stíhala za niekoľko podvodov, nedovolené ozbrojovanie, krátenie dane a niekoľko ďalších závažných skutkov. Tiež je podozrivý z únosu podnikateľa Jakuba Konečného, s ktorým mal okradnúť Ministerstvo vnútra ČR o viac ako šesťdesiat miliónov českých korún. Lenže Krejčíř bol v zahraničí dlho nepolapiteľný.

Musel sa sťahovať

V roku 2005 ho Interpol vypátral na exotických Seychelách, kam utiekol so svojou manželkou a synom. Polícia označila za hlavnú organizátorku úteku jeho manželku, neskôr bolo jej obvinenie zastavené, keďže išlo o blízku osobu. Keď mu na Seychelách odmietli vydať občianstvo a vyhostili ho, presunul sa do JAR. Naviazal tam kontakty s miestnymi mafiánmi a ďalej sa venoval trestnej činnosti. Miestne médiá ho označili za človeka, ktorý chce ovládnuť miestne podsvetie.

Podvody i vraždy

Pred súd ho v Juhoafrickej republike postavili pre desať vrážd, únos a držanie drog. Česká republika sa snažila o Krejčírovo vydanie, avšak neúspešne. Juhoafrická republika ho odmietla vydať. Pred dvomi rokmi sa mu nenápadne podarilo získať späť české občianstvo, o ktoré pri úteku z krajiny prišiel. Dáva mu nádej, že si trest odpyká vo svojej vlasti. Neskrýva totiž, že sa mu v africkej väznici Leeuwkop vôbec nepáči. Sťažuje sa na nedodržiavanie ľudských práv. Doma by mal za mrežami určite väčší komfort.

Definitívny verdikt


Českí detektívovia čakali pätnásť rokov, kým súd očistí ich meno a Krejčířa za mega podvod s Čeprom uzná vinným. Detektívom sa na poslednú chvíľu podarilo pred rokmi prekaziť Krejčířovo plánované tunelovanie štátneho Čepra, ktoré skladuje a predáva ropné produkty, avšak roky kvôli tomu žili v neistote a celej veci sa venoval súd. Kriminálnik sa hájil, že je celý prípad vykonštruovaný. Detektívi mali kvôli tomu u svojich nadriadených nekonečné opletačky. Naťahovačkám je však už koniec. Krejčíř je definitívne vinný, jeho odvolanie Najvyšší súd zamietol. Podľa portálu neovlivni.cz je doslova spomenuté, že keby nebolo usilovných detektívov, štát by prišiel o miliardy českých korún. „Je to samozrejme istá satisfakcia. Na druhej strane to trvalo pätnásť rokov a stálo nás to neuveriteľné množstvo času a nervov, kedy sme sa museli obhajovať,“ povedal pre neovlivni.cz bývalý detektív Karel Tichý, ktorý na prípade pracoval.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport