eReport.sk
Ministerka hospodárstva Ukrajiny Julia Svyrydenková.
Ministerka hospodárstva Ukrajiny Julia Svyrydenková. Zdroj: twitter

Radikálny krok Ukrajiny voči Rusku: Úplne ukončujeme obchodovanie s tovarom s agresorským štátom!

Ruská vláda v nedeľu oznámila, že zvyšuje svoj rezervný fond o 273,4 miliardy rubľov (3,52 miliardy USD, zhruba 3,24 miliardy eur), aby zabezpečila ekonomickú stabilitu potom, ako Západ uvalil na Moskvu sankcie za inváziu na Ukrajinu.

„Prostriedky budú okrem iného použité na realizáciu opatrení zameraných na zabezpečenie ekonomickej stability vo svetle vonkajších sankcií,“ uviedla vláda vo vyhlásení.

Ukrajina plošne stopla dovoz ruských výrobkov

Ukrajina medzitým v sobotu (9.4.) oznámila, že zakázala všetok dovoz z Ruska, donedávna jedného z jej kľúčových obchodných partnerov. Hodnota exportu pred vojnou dosahovala približne 6 miliárd USD ročne. A vyzvala ostatné štáty, aby ju nasledovali a uvalili na Moskvu prísnejšie ekonomické sankcie.

Takýto krok Ukrajiny môže slúžiť ako príklad pre našich západných partnerov a stimulovať ich k posilneniu sankcií voči Rusku, vrátane zavedenia energetického embarga a izolácie všetkých ruských bánk.

Ukrajinská ministerka hospodárstva Julia Svyrydenková.

„Dnes sme oficiálne oznámili úplné ukončenie obchodovania s tovarom s agresorským štátom,“ napísala v sobotu ministerka hospodárstva Julia Svyrydenková na svojom účte na Facebooku. „Odteraz sa na územie nášho štátu nebudú môcť dovážať žiadne výrobky Ruskej federácie.“

„Rozpočet nepriateľa tieto prostriedky nedostane“

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára prakticky neexistuje výmena tovarov a služieb medzi oboma susednými krajinami, no po sobotňajšom kroku sa z ukončenia dovozu stáva zákon. „Rozpočet nepriateľa tieto prostriedky nedostane, čo zníži jeho potenciál financovať vojnu,“ povedala Svyrydenková.

„Takýto krok Ukrajiny môže slúžiť ako príklad pre našich západných partnerov a stimulovať ich k posilneniu sankcií voči Rusku, vrátane zavedenia energetického embarga a izolácie všetkých ruských bánk,“ dodala.

Johnson v sobotu avizoval, že prídu ďalšie sankcie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane vyzýva Západ, aby bojkotoval ruskú ropu a iný export a zastavil vývoz do Ruska pre jeho vojenský útok. Západ uvalil na Rusko množstvo sankcií, ktoré už Moskvu izolovali do takej miery, akú jeho veľká ekonomika ešte nezažila. A britský premiér Boris Johnson v sobotu avizoval, že prídu ďalšie sankcie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Silvio Berlusconi si dáva dole z tváre ochranné rúško po prepustení z Nemocnice sv. Rafaela.
  2. ritský premiér Boris Johnson (druhý zľava) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kráčajú počas stretnutia centrom Kyjeva v sobotu 9. apríla 2022.
  3. Milan Krajniak (vpravo) z hnutia Sme rodina.
  4. Nemecká hranica
  5. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí v Kyjeve 11. apríla 2022.
  6. Dmytro Kuleba
  7. Julian Lennon spieva Imagine

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Radikálny krok Ukrajiny voči Rusku: Úplne ukončujeme obchodovanie s tovarom s agresorským štátom!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti