eReport.sk
Na kombosnímke Miroslav Radačovský a Zuzana Čaputová.
Na kombosnímke Miroslav Radačovský a Zuzana Čaputová. Zdroj: fb/tasr

Radačovský poslal Čaputovej žiadosť: Chcem poznať mená, ktoré zaujímajú aj mnohých občanov!


Zástupca rodiny tragicky zosnulého expolicajného šéfa Milana Lučanského, Miroslav Radačovský, ktorý je aj slovenským poslancom v Európskom parlamente, zverejnil žiadosť, ktorú oficiálne adresoval do Prezidentského paláca. Ako informoval, urobil tak aj na podnet občanov, ktorí nedôverujú slovenským vládnym činiteľom v súvislosti s ich tvrdeniami, že pred niekoľkými hodinami podpísaná obranná dohoda medzi SR a USA, je v najlepšom záujme našej krajiny.

Slovenská republika a Spojené štáty vo štvrtok večer (v noci na piatok SEČ) podpísali v americkom Washingtone dohodu o obrannej spolupráci (DCA). Signatárom za Slovensko bol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), za USA šéf diplomacie Antony Blinken. Pri podpise bol aj slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Zmluvu musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou SR.

Je práve na konečnom rozhodnutí hlavy štátu, či táto bilaterálna zmluva definitívne dostane zelenú. Ako však vieme, Zuzana Čaputová sa už opakovane vyjadrila, že nevidí žiadny problém s obrannou dohodou, dokonca v tejto súvislosti odmietla posunúť významnou časťou spoločnosti kritizovanú zmluvu poslať na posúdenie Ústavnému súdu SR. Vysvetlila to aj tým, že ani jej poradcovia, ktorí sú vraj expertmi na ústavné právo, na to nevideli žiadny dôvod.

Ľudia v tomto kontexte vyčítajú prezidentke hlavne to, že v prípade petície za referendum o predčasných voľbách rozmýšľala presne opačne a referendové otázky na ústavný súd dala.

Radačovský chce mená poradcov

Europoslanec tvrdí, že ho občania oslovili v súvislosti s tým, že chcú poznať mená Čaputovej poradcov, ktorí vyhodnotili obrannú dohodu s USA ako ústavnú, z čoho pramenilo aj ich odporúčanie nepodať dohodu na súd. Radačovský argumentuje aj tým, že keď sudcovia rozhodnú v konkrétnej veci, ich mená verejnosť pozná.

„Ako poslanca EP, predsedu strany Slovenský PATRIOT a dlhoročného sudcu, ma oslovilo množstvo občanov, aby som im oznámil, kto sú prezidentkou nemenovaní ústavní právnici, o ktorých názor sa prezidentka v súvislosti s vyššie citovanou medzinárodnou zmluvou opierala pri rozhodnutí neobrátiť sa na Ústavný súd,“ tvrdí Radačovský na svojej fanúšikovskej stránke.

Rozhodovať majú ústavní sudcovia, nie poradcovia

Radačovský je taktiež presvedčený, že o otázke ústavnosti konkrétneho dokumentu sú oprávnení rozhodovať ústavní sudcovia, nie Čaputovej zbor poradcov. „Za jediných oprávnených ústavných právnikov pri rozhodovaní o tak dôležitých veciach považujem sudcov Ústavného súdu, ale aj bývalých, ktorých mená sú všeobecne známe,“ konštatuje europoslanec.

Pripojil znenie žiadosti

Ku svojmu statusu pridal zástupca Lučanského rodiny aj konkrétne znenie listu, ktorý odosiela prezidentke. „Obrátil som sa preto so žiadosťou o poskytnutie tejto informácie na kanceláriu prezidenta SR a znenie tejto žiadosti k tomuto statusu pripájam,“ oznámil Radačovský s tým, že o reakcii prezidentky bude svojich sledovateľov informovať.

Žiadosť, ktorú adresoval Prezidentskému palácu europoslanec Miroslav Radačovský. Prípadnú odpoveď od prezidentky plánuje zdieľať s občanmi. – Foto: fb/radacovskypatriot

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kam sa chodia radiť Šimečka s Hojsíkom? Radačovský upozorňuje na to, ako naši liberálni europoslanci žalovali v Bruseli.
  2. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
  3. Predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský.
  4. Je nevyhnutné zintenzívniť prevenciu a povedomie o ochrane žien a dievčat pred domácim násilím. Zdôraznil to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáš Drucker
  5. Miroslav Radačovský v štúdiu spravodajskej televízie TA3.
  6. Robert Fico, šéf Smeru-SD.
  7. Na ilustračnej snímke prezidentka Zuzana Čaputová medzi vojakmi.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Radačovský poslal Čaputovej žiadosť: Chcem poznať mená, ktoré zaujímajú aj mnohých občanov!

6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre