eReport.sk
Foto: archív ZG

Putá a horibilné pokuty. Slovenka opísala karanténu v Abú Zabí.


Zdá sa vám kontrola v rámci nášho karanténneho systému pritiahnutá za vlasy? Buďte radi, že žijete na Slovensku. Oproti takým Spojeným arabským emirátom to doslova „flákame“. Slovenka, ktorá už niekoľko rokov pracuje a žije v Abú Zabí, opísala svoj nedávny návrat do tejto metropoly.

„V súčasnosti, ak sa chce rezident do Abú Zabí vrátiť, musí po príchode podstúpiť 14-dňovú domácu karanténu. Aj naši politici sa vyhrážajú karanténami po prílete z rizikovej krajiny. V skutočnosti, ak sa dobrovoľne nenahlásite, nikto vás na hraniciach nezastaví, neskontroluje,“ opísala svoju skúsenosť Zuzana Greizingerová, ktorá pracuje ako letuška. Nedávno si čerpala neplatené voľno a pred pár dňami sa vracala späť do Abú Zabí. „Hneď, ako som vystúpila z lietadla, strčili mi do nosa dobre známu paličku a na zápästie mi prišraubovali putá, teda hodinky so sledovacím zariadením. Smska na telefónne číslo, ktoré je zaregistrované na moje emirátske ID (preukaz rezidenta), ma upozornila, že mám cez whatsapp zdieľať polohu, kde budem v karanténe. Ak prejdem cez čiaru, hodinky začnú pípať a mne hrozí 15-tisícová pokuta,“ prezradila Slovenka.
Pokiaľ si myslíte, že by ste so systémom vybabrali a hodinky si dali dole z ruky pomocou oleja, nepochodili by ste. Sú pripevnené naozaj dobre.

„Na dvanásty deň mám povolený pohyb do vládneho testovacieho strediska, kde mi zadarmo spravia ďalší výter z nosa. Pri vstupe musím prejsť cez dezinfekčnú komoru. Predo mnou obrovská hala plná ľudí s podobnými hodinkami, no napriek tomu som do 10 minút hotová. Hala je vybavená asi tridsiatimi hi-tech stánkami. V každom z nich sú dve okienka – v jednom prebieha registrácia, v druhom PCR test. Laboratórne podmienky. Emirátske ID má čip, takže ho stačí strčiť do mašinky a som zaregistrovaná. Pri druhom okienku sa musím postaviť do presne zobrazenej polohy, žena za sklom si natiahne nové gumené rukavice, pretiahne ruky cez dva tunelové otvory a strčí mi paličku do nosa. Môžem sa vrátiť späť do karantény. Po ceste mi každú chvíľu výstražne zahučia hodinky, dávajú mi najavo, že moja trasa sa zaznamenáva. Čo len zastavenie na benzínke po ceste domov by znamenalo 15-tisícovú pokutu,“ opísala letuška zo Slovenska, ktorá čakala, ako test dopadne.
V prípade, že vyjde negatívne, na 14. deň od začiatku karantény, je náramok odmontovaný. To sa nakoniec Slovenke Zuzane Greizingerovej splnilo.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putá a horibilné pokuty. Slovenka opísala karanténu v Abú Zabí.