Či už voličom Smeru-SD, alebo voličom Progresívneho Slovenska, s určitosťou prekážalo vládnutie Igora Matoviča (OĽANO). Politológovia sa v zásade zhodujú, že vlády OĽANO boli neodborné, chaotické a v najvšeobecnejšom zmysle slova zlé a neúspešné. Voľba iných strán, je relatívne zásadným vyjadrením postojov proti politikovi, ktorý sa stále pýši viac ako 90 percentnou nedôveryhodnosťou.
Smer-SD Matoviča v podstate vylúčil z povolebnej spolupráce. A aj keď to neurobil na priamo, z politického súboja Igora Matoviča a Roberta Fica, ktorý sa stal v skutku osobným, je úplne jasné, že k takejto spolupráci nepríde.
Progresívci si musia vybrať – OĽANO, SNS alebo Republika
Dá sa však podobné konštatovanie faktov použiť pri Progresívnom Slovensku? Berme prieskumy súhrnne, koniec koncov prichádzajú k značne odlišným výsledkom. Niektoré predpovedajú vyrovnanú partiu Smeru a PS, iné jednoznačnú dominanciu Smeru. Zároveň však platí, že je z nich jasné, že ak chce Progresívne Slovensko zostaviť vládu bez Smeru, bude do nej musieť zobrať jedného z trojice OĽANO, SNS a Republika.
Kombinácia Republiky a PS, alebo SNS a PS, sa nám javí ako nepravdepodobná. Čo z toho vyplýva? Áno, presne to, na čo myslíte. Vláda Progresívneho Slovenska bude pravdepodobne pokračovaním vládnutia Igora Matoviča, ktorému dávajú ľudia už niekoľko rokov pocítiť, že ho vo vládnych kreslách rozhodne nechcú vidieť. Platí to o to viac v prípade, že by sa Matovičovi podarilo vyšachovať Richarda Sulíka (SaS) z parlamentu. Ak by PS vypadol najstabilnejší partner, muselo by vytvoriť nového vládneho mačkopsa. A dovolíme si tvrdiť, že kombinácia protichodných svetov PS, Hlasu a OĽANO, by mohla priniesť ešte obrovské škody. Nehovoriac o tom, že Hlas spoluprácu s Matovičom vylučuje, takže je v závere tejto časti na mieste otázka, že čo tu vlastne chce PS po voľbách budovať, ak veľmi nemá s kým.
Najpravdepodobnejšia je vláda Smeru a Hlasu
V rôznych predvolebných analýzach sa zvykne často hovoriť o pravdepodobnosti, že sa niekomu zostavovanie vlády podarí. Je pravdou, že zostavovanie vládnej koalície bude náročnou úlohou, ktorá si pre hocikoho, kto sa jej zhostí, vyžaduje politické skúsenosti a diplomatickú zdatnosť. Smeru sa pravdepodobne otvára viac možností. Vo všeobecnosti je v porovnaní s Progresívnym Slovenskom dokonca pravdepodobnejšie, že sociálni demokrati reálne zostavia vládnu koalíciu. Prečo?
Do úvahy pripadá pre Smer viacero partnerov. Strana dlhodobo tvrdí, že jej najbližším partnerom je Hlas-SD. Teda jej sesterská strana zo Strany európskych socialistov. Je úplne zrejmé, že Smer má dobrý vzťah aj so Slovenskou národnou stranou. Podľa niektorých prieskumov by bohato stačilo, keby sa spojili tieto tri strany. Ak by však volebný výsledok nepriniesol takejto koalícii 76 poslancov, treba povedať, že slovenská história nám ukazuje, že ďalšie možnosti existujú. A nemusí to byť zrovna Republika. Do úvahy by pripadali ešte minimálne strany Sme rodina a KDH. Tie síce vo vzťahu k Smeru pôsobia do určitej miery rezervovane, no pri pohľade na celkové správanie strán je zrejmé, že ich rozhodnutie ohľadom prípadnej vlády so Smerom a Hlasom nie je ani náhodou definitívne.
Ľudia nechcú progresívno-liberálnu vládu
Pokiaľ ide o Progresívne Slovensko, to sa dlhodobo snaží nájsť najstabilnejšieho partnera v liberálnej SaS, teda za pre nich ideálneho predpokladu, že Sulík prežije útoky na svoju osobu. Do toho však vstupuje konzervatívna povaha slovenského obyvateľstva, ktoré o progresívne-liberálnu vládu nejaví značnejší záujem, práve naopak. Je preto veľmi otázne, ako by sa s progresívnymi lídrami vládnej koalície existovalo stranám ako KDH, Sme rodina, spomínané OĽANO, poprípade Hlas-SD, ktorý má tiež aj značnú skupinu konzervatívnych voličov.
Mohlo by vás zaujímať:
Odpovede na väčšinu otázok nám dajú sobotné voľby a obdobie, ktoré po nich nasleduje. Voličské správanie, hlavne v takto premenlivej dobe, je veľmi náročné predpovedať. Nech sa však deje čokoľvek, dve reálie sa zdajú byť úplne zrejmými – Slovensko nechce Matoviča, Slovensko nechce dominanciu progresivizmu. A tieto požiadavky občanov jeden z ponúkajúcich sa politických prúdov vyslovene ignoruje.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
KOMENTÁR Progresívne Slovensko nám ponúka vládnutie s Matovičom! Nájde si chaos svoje pokračovanie?